Close Up Pink Flowers Growing Garden

Geránium patří na parapet, i do domácí lékárničky

Geránium nechybělo dříve v žádné zahrádce. Rostliny totiž tvoří záplavy různobarevných kvítků, navíc na záhonech nebyly jen pro dekorativní vlastnosti. Listy a výtažky z geránia se používají v lidové medicíně, vynikají totiž protizánětlivými, antibakteriálními, antivirovými, protiplísňovými a analgetickými vlastnostmi. Zdobit parapety může i dnes, protože existuje nesčetně druhů, které se budou vyjímat v květníku i na záhonech.

Kráska, která léčí

Pelargonium graveolens nádherně vypadá a překrásně voní. Tento druh dokáže příjemnou, lehce citrusovou vůní zútulnit vzduch v interiérech. Má stálezelené listy, které se mohou rozetřít, a jeho aroma pomůže porazit i tu nejodolnější rýmu. Ne nadarmo se dokonce těmto pelargoniím říká „angíny“, pomáhají totiž při akutním zánětu mandlí. Výtažek z geránia se doporučuje též v dnešní době, poradí si s potížemi horních cest dýchacích, se záněty uší a zvukovodu i s kožními potížemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Rostlina bez zvláštních nároků

Dobře vypadá, je užitečná, k tomu nepotřebuje žádnou speciální péči. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale spíše snese suché období než přílišnou vlhkost. Geránium vyžaduje světlo a miluje slunce, proto je možné umístění na parapetech oken otočených jižním směrem. Pro sadbu se používá propustný substrát, aby nezahnívaly kořeny. Povětšinou se množí řízky, ale je možné též vysadit už v průběhu prosince semínka. Existuje velké množství druhů a kultivarů s různou výškou a barvou květů.

Zelený poklad v lékárničce

Z listů geránia se může připravovat nálev, který se používá jako kloktadlo, na afty nebo při otocích dásní. Nálevem se může také očišťovat pokožka při akné. Esenciální olej, který se extrahuje z listů, je ještě účinnější. V obou případech se může používat při zánětech uší, krku a průdušek, při bolestech hlavy, při rýmě, při chronickém stresu nebo při neuralgii. Geránium pomáhá odstranit revmatické bolesti, dokonce si poradí s nespavostí. Nálev se může používat na pokožku pro její dezinfekci nebo při otocích po bodnutí hmyzem. Esenciální olej se používá pro koupele a inhalace, přidává se do dětského oleje a aplikuje na kůži, není určený pro vnitřní užití.

Zdroj: https://www.lybrate.com/topic/benefits-of-geranium-and-its-side-effects