vitaminizing-4741672_1920

Překvapivé účinky vitamínu D na lidské tělo ocení ti, kdo usilují o štíhlou postavu

Vitamín D má mnoho kladných účinků na lidské zdraví. Nejenže pomáhá posílit imunitu a zdraví kostí, ale vitamín D je také prospěšný při hubnutí. Jaký přínos vitamín D má? Jaké jsou nejlepší způsoby jeho konzumace?

Vitamín D a jeho účinky

Tento vitamín rozpustný v tucích lze konzumovat v potravě či formou doplňků stravy. Lidské tělo je také jeho produkce schopno samo, při opalování. Tento vitamín je důležitý pro zdraví kostí a zubů, pro posílení imunity, vstřebání vápníku a fosforu. Vzhledem k tomu, že není známo mnoho potravin bohatých na vitamín D, doporučuje se každodenní pobyt na sluníčku či konzumace doplňků stravy. Ideální denní dávkou je 15 mikrogramů. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Koho trápí nedostatek vitamínu D?

Mezi nejvíce ohrožené osoby patří:

  • senioři,
  • kojenci,
  • osoby s tmavou pokožkou,
  • lidé, kteří mají nedostatečný pobyt na slunečním světle,
  • obézní osoby.

Pomocník při hubnutí

Je prokázáno, že obézní osoby trápí nedostatek vitamínu D. Vliv tohoto vitamínu na štíhlou linii je připisován několika faktům. Zaprvé vitamín D blokuje tvorbu nových tukových buněk a jejich ukládání. Pomáhá tak blokovat hromadění tuků. Současně zvyšuje hladinu serotoninu. Ten pomáhá regulaci pochodů lidského organismu, jako je spánek, nálada či chuť k jídlu. Serotonin také vzbuzuje pocit sytosti. Vitamín D zvyšuje hladinu testosteronu, spouštěče hubnutí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Denní dávka

Pro osoby mezi 19 a 70 lety je doporučené denní množství vitamínu D 15 mikrogramů (600 mezinárodních jednotek). Aktuální výzkumy však odhalily, že ideální dávka záleží na tělesné hmotnosti. Nově je tak ideální poměr 70–80 mezinárodních jednotek na kilogram hmotnosti. V tomto poměru je tak jedinec schopen překročit i maximální denní dávku čtyř tisíc mezinárodních jednotek. I ta je pro lidské tělo snesitelná, nepoškodí jej totiž ani deset tisíc mezinárodních jednotek.

Zdroj: https://www.health.com/nutrition/vitamins-supplements/vitamin-d-benefits