Sleep 1209288 1920

Překvapivý trik, díky kterému bude špatné usínání i nespavost minulostí

Jíst snadno stravitelnou večeři, dát si večerní trénink nebo meditaci, to vše může usnadnit usínání a zlepšit kvalitu spánku. Obtížné usínání však trápí v současné době více a více lidí. Nespavost je však pro organismus zatěžující a extrémně nebezpečná. Koneckonců, způsobuje zhoršenou koncentraci, náladovost, kognitivní poruchy, sníženou odolnost vůči infekcím a také zvyšuje riziko nebezpečných onemocnění. Nová studie vědců z Bostonu zjistila, že lidé, kteří obvykle spí méně než pět hodin denně, mají větší pravděpodobnost vzniku demence.

Zdroj obrázku: Pixabay

Snadný trik!

Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit kvalitu spánku – od správné stravy až po fyzickou aktivitu. Jednou z méně známých metod pro rychlejší a bezproblémové usínání, je jít do postele v ponožkách. „Nošení ponožek ohřívá nohy, což napomáhá rozšíření cév a zabraňuje nočnímu probouzení. Zklidněním pomocí tepla dává tělo mozku signál, že je čas spát. Výsledkem je, že ti, kteří jdou spát v ponožkách, usínají rychleji než ti, kteří ne,” vysvětluje doktorka Andrade, která tento trik veřejně doporučuje. Současně dodává, že trik s ponožkami má stejný efekt jako horké koupele. Tyto pozitivní účinky byly navíc vědecky podloženy. Studie Nizozemského institutu neurovědy zjistila, že lidé používající tuto metodu, usínají rychleji nejméně o 15 minut.

Zdroj obrázku: Pixabay

Další účinné tipy

  1. Ztlumte topení: V příliš vytopené místnosti se usíná obtížněji. Ideální teplotou je 16–‍19 °C. 
  2. Pravidlo 4-7-8: Tento dýchací vzorec vychází z jógy a uvolňuje nervový systém. Nadechujte se nosem po dobu 4 vteřin, 7 vteřin dech zadržte a po dobu 8 vteřin vydechujte ústy. 
  3. Naprogramujte se: Nastavte si denní režim tak, aby se mu přizpůsobilo i tělo. Bude tak unavené vždy ve stejnou dobu, stejně tak se bude probouzet ve stejný čas. 
  4. Šlofík: Vyhněte se krátkým zdřímnutím během dne. Mohou vést ke zhoršené kvalitě nočního spánku a stejně tak ke zkrácení jeho délky. 
  5. Meditujte: Naučte se cvičit jógu, relaxovat či meditovat. Uklidnění mysli usnadní usínání a zlepší kvalitu spánku. 
  6. Čas: Nesledujte hodiny, ač se vzbudíte uprostřed noci. Toto chování může vést k úzkosti z nespavosti.