Stomach 3532098 1920 1[1]

Překyselený žaludek a pálení žáhy lze upravit jednoduše vhodnými potravinami

Existují potraviny, které pomáhají ke snížení produkce žaludeční kyseliny. Pokud je pro vás překyselený žaludek a pálení žáhy častým problémem, měli byste jíst potraviny jako mléko, smetanu a vejce, fermentované mléčné výrobky a siláže (kefír, sražené mléko, jogurty, kysané zelí a okurky). Všechny tyto produkty pomáhají neutralizovat přebytečné trávicí šťávy, což vám může hodně pomoci, abyste se cítili ve svém těle lépe.

Zdroj obrázku: Freepik

Kromě věcí, které byste měli jíst, existují i potraviny, které byste v případě podobných obtíží měli vynechat. Jedná se především o kořeněná a nadýmavá jídla, jako je zelí, hrášek, čočka, fazole, chilli, alkohol, smažené a tučné pokrmy, ostré koření, sycené nápoje a sladkosti. Možná to vypadá, že nesmíte jíst nic, ale není to tak. Nebudete-li mít právě potíže s překyseleným žaludkem, můžete jíst, cokoli jen chcete. Pokud se ale objeví potíže, měli byste výše uvedené potraviny omezit.

Vzorový jídelníček – snídaně a svačina

Snídani byste rozhodně neměli vynechávat. Udělejte si omeletu s rajčaty a pažitkou, dejte si plátek celozrnného salátu, kávu nebo krupici s kokosovým mlékem s banánem a jablkem a k tomu čaj. Dopolední svačina by měla být lehká, ale kaloricky bohatá, abyste doplnili energii. Vyzkoušejte koktejl z kefíru s banánem, špenátem a skořicí a zapijte ho čistou vodou. Anebo si dejte jednoduše pět sušenek s kakaem.

Zdroj obrázku: Freepik

Oběd a večeře

Oběd je hlavní jídlo dne, ale neměli byste se přejídat. Skvělou volbou bude například mrkvová polévka s jogurtem a muškátovým oříškem, kuře s brokolicí a brambory. Anebo řepný krém s petrželkou, pečený halibut, ječmenná krupice, celerový salát a voda. Odpoledne si dejte rýži s jablky a jogurtem, čaj nebo dvě ovesné sušenky a maliny. K večeři je ideální rizoto s dýní a parmezánem, kakao nebo dva plátky kvasnicového koláče s pečenými jablky a zelený čaj.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/gerd/diet-nutrition