Přerušovaný půst tělu prokazatelně prospívá, začít s ním lze kdykoliv
Podle neurologa Marka Mattsona je přerušovaný půst ideální součástí zdravého životního stylu. Sám sdělil, že půst praktikuje již dvacet let a dvacet pět let ho zkoumá. Přerušovaný půst se dělí na různé časy, kdy můžete a nemůžete jíst. V časovém okně, kdy nemáte jíst, byste měli pít obyčejnou filtrovanou vodu, bylinné čaje, ale můžete si dopřát klidně i kávu bez cukru, jednoduše nápoje, které nemají kalorie.
Vědci odpověděli
Podle mnoha výzkumů a názorů vědců bylo dokázáno, že přerušovaný půst pomáhá nejen zhubnout, protože zrychluje metabolismus, ale také předchází cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a snižuje zánět v těle. Je třeba ale upozornit, pokud jste nikdy půst nepraktikovali, abyste se obrátili na svého ošetřujícího lékaře a ten vám poradí, jak postupně půst praktikovat.
Stravování úplně jinak
Přerušovaný půst můžete držet různými způsoby. Nejjednodušší způsob je osm hodin vyhrazená doba jídla a šestnáct hodin doba pouze pití. Pokud máte večeři například v sedm večer, znamená to, že další jídlo si dopřejete až v jedenáct hodin dopoledne. Pokud si čas podobně rozvrhnete, nebude půst vůbec náročný, protože většinu času stejně prospíte. Je také doporučeno, abyste šli dříve spát. Pokud s půstem teprve začínáte, je vhodné se držet časového rozmezí 10/14. To znamená, že jíte deset hodin a poté čtrnáct hodin držíte půst.
Nemůžete jíst od rána do večera
Půst neznamená to, že se od rána do večera budete cpát jídlem, abyste neměli dalších několik hodin hlad. Během dne byste měli sníst tři větší jídla, ale pozor, je velmi důležité, aby obsah kalorií v jídle odpovídal vašemu výdeji a poslední jídlo bylo lehce stravitelné. Takže pokud celý den sedíte, na oběd si nedávejte bůček a bramborovou kaši, ale například salát s libovým masem.
Okno
Zavedení stravovacího okna vždy přizpůsobte svému tělu a rytmu. Jestliže vstáváte příliš brzy a vaše první jídlo je v sedm hodin, poslední jídlo bude ve tři hodiny odpoledne, což je jistě nepříjemné a pro začátek nepraktické. Snažte se tedy hodiny postupně přesouvat.
Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/intermittent-fasting-what-is-it-and-how-does-it-work