194386

„Přes týden zdravá strava. Po víkendu u babičky musím děti učit, co je správné jídlo,“ stěžuje si Barbora

Bez zdravé a kvalitní stravy nemůže dětský organismus být. Mnozí rodiče se snaží, aby jejich potomstvo mělo vždy to nejlepší. Problém ale nastává, když si děti na pár dní vezme dědeček s babičkou.

Dávat dětem jenom dobré, kvalitní jídlo považuji za naprostý standard a samozřejmost. Snažím se, aby synové jedli co nejlépe. Bohužel, ne každý je mému přístupu nakloněn. Problém mám s prarodiči. Absolutně nerespektují mé přání a moje požadavky. Někdy to vypadá, že mi to dělají naschvál.

Vždy jsme se u nás doma snažili jíst zdravě. Iniciátorkou jsem byla já a můj muž se tak trochu přizpůsobil. Na trend zdravé stravy si následně museli navyknout i naši synové. Problém ale nastává, když jsou u prarodičů. Jsem matka dvou úžasných synů a s manželem se snažíme vést domácnost tak, abychom primárně dbali na zdravou stravu a vyvážený jídelníček. Ovšem když kluci jedou trávit čas k babičce a dědovi, najednou jsou všechna naše pravidla stranou.

Prarodiče moje děti milují a chtějí jim vždycky dopřát to nejlepší, ale jejich představa „toho nejlepšího“ je trochu jiná než moje. Babička s dědou mají rádi klasickou českou kuchyni, která je plná tučných a smažených jídel, a také hodně sladkostí. A když nevaří doma, vezmou kluky do fast foodu. Pro moje syny to samozřejmě zní jako ráj, ale pro mě je to noční můra. Vždycky když přijedou domů, líčí, co vše si s babičkou a dědou dali k jídlu. Oni skáčou radostí, mně se ježí vlasy hrůzou. Co podobná strava může udělat s jejich tělem? Rozhodně nic dobrého.

Jednou jsem se rozhodla prarodičům vytknout, že po jednom víkendu stráveném u nich musím syny znovu učit, co je zdravá strava. Ale nebrali to úplně dobře. Babička mi řekla, že když byli oni malí, jedli všechno možné a nic se jim nestalo. Děda zase argumentoval tím, že děti potřebují trochu volnosti a že u babičky a dědy to tak prostě chodí.

Snažila jsem se jim vysvětlit, že nejde o to, aby kluci jedli jenom mrkev a brokolici, ale aby měli vyváženou stravu a nezvykali si na nezdravé jídlo. Chtěla jsem, aby pochopili, že i oni mají na výchovu svých vnoučat vliv a mohou jim pomoci vytvořit si dobré stravovací návyky. Hodit do fritézy hranolky nebo jet do fast foodu, to umí každý. A chápu, že jako „nouzovka“ to může být v pohodě. Ale stavět na tom základy stravy je prostě chyba. Já nechci, aby vše skončilo tak, že kluci budou sedět u televize, cpát se smaženými lupínky, jíst hranolky a zapíjet to přeslazenou limonádou. A vážit přes sto kilo.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek