Prani1

Přestože pereme často, stále se dopouštíme zásadních chyb. A prádlo zbytečně ničíme

Asi 90 % obyvatel pere alespoň jednou týdně, ale u většiny domácností je to mnohem častěji. Zvlášť pokud jsou v ní malé děti nebo muž, který chodí pracovat do dílny. Během jednoho dne se tak může nakupit spousta oblečení. Výzkum ale ukazuje, že se dopouštíme chyb, které mohou způsobit, že zničíme oblečení.

Jak prodloužit životnost vašeho oblečení?

Jestli perete špatně, poznáte podle toho, že oblečení vytáhnete zmačkané, zmenšené nebo poškozené. Většina lidí totiž nečte štítky na oblečení, a tak se stane, že ho vyperete na špatnou teplotu nebo dáte vysoké otáčky na ždímání. To může způsobit zničení oblečení, které pak můžete rovnou hodit do koše. A to je velká škoda, protože stačí jen maličkosti a naučíte se prát tak, že se tím budete jenom chlubit.

Zdroj obrázku: Freepik

Oblečení je před praním nutné obrátit naruby, zvlášť pokud na něm jsou potisky. Stává se ale velmi často, že na to zapomeneme a potom se divíme, že vytáhneme tričko bez nápisu. Důležité je také zvolit správný program, aby bylo prádlo vyprané a zároveň neutrpělo při vysoké nebo naopak nízké teplotě nebo počtu otáček. Všechny tyto informace najdete právě na štítkách u každého kousku oblečení.

U povlečení nebo halenek zapínejte knoflíky a zipy

U jemných látek je nutné zapnout knoflíky i zapnout zipy, které by jinak mohly oblečení poškodit. Pokud se i tak o halenku bojíte, můžete ji vyprat ručně, což je například pro satén nebo hedvábí ta nejlepší varianta praní. Častou chybou je, že do pračky dáváme příliš mnoho oblečení, které se pak nemůže v bubnu správně točit a nevypere se dobře.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopadnout to může i ucpáním pračky. Pokud přidáte více pracího prostředku, než je nutné, může se stát, že se prášek nevypere z oblečení dostatečně, dostane se do látky a poté zničí daný kousek prádla. Nepřehánějte to ani s aviváží, protože ta sice prádlo provoní, ale na některé materiály je naprosto nevhodná. Halenky, které nosíte každý den, můžete pouze opláchnout v umyvadle a nechat uschnout.

Zdroj: https://www.thespruce.com/everyday-laundry-tips-2146477