Přezrálé banány mají stále co nabídnout. Jak v kulinářském umění, tak v kosmetice

Banány jsou zdravé, rychle nasytí a můžeme je snadno sbalit do kabelky nebo do tašky. Bohužel také velmi rychle černají nebo hnědnou a odradí nás tak od konzumace. To je ale škoda, protože takové banány jsou cenným zdrojem hořčíku, draslíku, vápníku a vitamínů A, B, C, D a E. Hnědé nebo černé skvrny značí, že banán už plně dozrál a získal nové nutriční hodnoty včetně protirakovinných.

Udělejte z nich masku

Hnědé banány neztrácí nic ze svých antioxidantů, které předchází známkám stárnutí a udržují pokožku krásnou a zdravou. Použít je proto můžete i jako pleťovou masku, pokud se vám do konzumace příliš nechce. Rozmačkejte banán vidličkou a naneste na umytý obličej, oční okolí, krk a dekolt. Po patnácti minutách masku smyjte vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Přezrálé banány se skvěle hodí na pečení. Můžete je rozmačkat do muffinů, sladkých chlebíčků nebo jiného těsta. Dodá mu vláčnost a osladí ho. Z banánů můžete udělat i palačinky. Stačí je rozmačkat a smíchat s vajíčkem a pak už jen osmažit jako klasické palačinky. Nemusíte je ani sladit, zralé banány jsou samy o sobě dost sladké.

Přidejte je do koktejlů

Přezrálými banány můžete také obohatit smoothie koktejly. Rozmixujte je s dalším ovocem nebo zeleninou, dodají koktejlům zajímavou a sladkou chuť. Dobře uzrálé banány jsou také ideální pro domácí sušení. Stačí je oloupat, nakrájet na slabší kolečka a usušit v sušičce při 57 °C.  Pravidelně je kontrolujte, sušení by nemělo trvat déle než 6–10 hodin. Pak je můžete přidávat do ovesné kaše nebo do jogurtů, případně je zobat jako zdravou svačinku místo bonbonů.

Zdroj obrázku: Freepik

Zbytek slupek z banánů můžete zalít litrem převařené vody a nechat ho přes noc louhovat. Pak vodu použijte na zalévání květin. Funguje jako hnojivo, květinám dodá potřebné vitamíny a minerály. Vyhnout byste se přezrálým banánům měli pouze v případě, že se snažíte zhubnout. Jsou totiž velmi sladké a zvyšují hladinu cukru v krvi.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/6-delicious-ways-to-use-up-overripe-bananas-223860