transfuze-anemie

Při anémii není nutná přísná dieta. Běžné potraviny pomohou zlepšit absorpci železa v těle

Jestliže jste pacientem potýkajícím se s anémií, jistě víte, že byste se měli co nejvíce snažit podpořit absorpci železa ve vašem těle. K tomu vám pomůže hned několik látek obsažených v celé řadě potravin. Nemusíte se tak bát, že byste měli dodržovat nějakou přísnou dietu. Nic takového vám nehrozí, budete moci konzumovat opravdu rozmanité druhy potravin. Pokud trpíte anémií, je pro vás vhodný níže zmíněný stravovací režim, který je bohatý na určité látky, které vaše tělo potřebuje více než jiné.

Zaměřte se na příjem těchto látek

S absorpcí železa v těle vám může pomoci hned několik látek obsažených v potravinách. V první řadě jsou to rozhodně určité druhy vitaminů, ale také minerály, o kterých je třeba se zmínit. Pokud řešíte zrovna tento problém, zaměřte se na potraviny, díky kterým zvýšíte příjem vitaminu C, vápníku a mědi. Všechny tyto látky začnou pracovat ve vašem těle a budou mít za důsledek žádoucí zvýšení železa. Pokud si nejste jistí, v jakých všech potravinách jsou obsaženy zejména tyto složky, rozhodně čtěte dál. Níže najdete sepsané ty nejvhodnější potraviny přímo pro vás.

Zdroj obrázku: Freepik

Vhodné potraviny

Není pravdou, že vitamin C je nejvíce zastoupený v citrusech. Mnohem více ho najdete v zelenině. Zejména pak v paprice, rajčatech a zelí. Z ovoce doporučujeme lesní ovoce spolu s již jednou zmíněnými citrusy. Co se týká vápníku, měli byste se zaměřit na tuhý sýr bez plísní a ryby, které obsahují mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Střídat byste měli ryby sladkovodní a mořské. Z dalších potravin je vhodné konzumovat ořechy, hořké kakao, brambory, vločky a luštěniny, zejména fazole. Pokud tedy potřebujete zvýšit obsah železa ve vašem těle, pokuste se sestavit si jídelníček primárně z těchto potravin, mezi kterými si jistě každý najde ty své oblíbené.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-anemia-basics