Při dehydrataci tělo trpí. Jednoduché testy prozradí, jestli tělo nestrádá žízní

Pravděpodobně si už každý z nás položil otázku, zda pije dostatek vody. Odpověď na ni můžete získat během několika vteřin. Způsobů je několik. Můžete si zkusit provést malý test. Jeden se provádí na vaší kůži a ve druhém vám pomohou vaše nehty.

Vylučujeme hodně vody, proto je důležité ji pravidelně doplňovat

Každý den vodu z našeho těla ztrácíme dýcháním, močením a pocením. Kromě toho se vylučování vody zvyšuje, pokud se nacházíme v teplém prostředí nebo vykonáváme tělesnou aktivitu. Když ztrácíme více tekutin, než přijímáme, a tělo nemá dostatek vody k vykonávání běžných funkcí, dochází k dehydrataci organismu. Naše tělo musíme dostatečně hydratovat každý den bez ohledu na to, jaké je venku počasí.

Čtěte také:  Jak uchovat jablka, aby byly k dispozici celou zimu

Příznaky dehydratace jsou pocity žízně, zhoršené slinění a sucho v ústech, suché oči, vzácné močení, závratě a bolesti hlavy, slabost, ospalost, pocit těsnosti pokožky a nedostatek chuti k jídlu. V případě těžké dehydratace se pozoruje nízký krevní tlak, zrychlená srdeční frekvence, zmatenost a mdloby.

Zdroj obrázku: Freepik

Na to, kolik vody potřebujeme, neexistuje univerzální odpověď

Potřeba vody je individuální podle věku, hmotnosti, pohlaví, úrovni fyzické aktivity, zdravotního stavu, ale i teploty okolí. Příznaky dehydratace jsou snadno zpozorovatelné. Jako první si můžete všimnout vaší moči. Máte-li dostatek tekutin, bude mít jemně žlutou nebo žádnou barvu a jemný zápach. Nedostatek tekutin se projeví tmavě žlutým odstínem a silným zápachem.

Čtěte také:  Kaštanová mast je zázrak nejen při křečových žilách. Její jedinečné složení dokáže vyléčit i hemeroidy

Druhou zkoušku můžete provést na své kůži. Palcem a ukazováčkem si zmáčkneme kůži na zadní straně ruky a několik sekund držíme. Potom pustíme a pozorujeme, jak pokožka reaguje. Pokud se rychle vrátí do normálu, všechno je v pořádku. Když však pokožka zůstává zkrabacená, je to znak toho, že máme nedostatek tekutin a měli bychom je doplnit. Poslední test můžeme provést na svých nehtech. Jednoduše si stiskneme nehet na pár vteřin a pustíme. Potom si všimneme, jak rychle se mu vrátí původní barva. Znovu pokud to nějaký čas trvá, je třeba doplnit tekutiny.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/dehydration/