2149243012

Při léčbě obezity je klíčová správná diagnóza a změna stravovacích návyků

Obezita není pouze estetický problém, ale jde o skutečnou nemoc způsobenou nadbytkem tělesného tuku. Bohužel mívá vážné zdravotní důsledky, mezi nimi vysoký cholesterol, cukrovku nebo hypertenzi. Bývá způsobena nesprávnými stravovacími návyky a špatným životním stylem. Jak ji léčit a co je potřebné změnit?

Diagnóza obezity

Je vhodná důkladná diagnostika osoby, která trpí obezitou. Z medicínského hlediska, jelikož může mít více příčin, ale i z psychologického. Může mít původ v jiné poruše, proto je potřeba celkové vyšetření a vyloučení jiných onemocnění, které k ní mohou přispívat. Jinak se může stát, že se váhu podaří snížit jen krátkodobě, ale pokud problém přetrvá, vrátí se zpět. Zároveň je potřeba vyléčit nemoci, které případně obezitou vznikly.

Důležitá je změna stravovacích návyků

Stravovací návyky se utváří již v dětství. Pokud jste zvyklí konzumovat nezdravá a kalorická jídla a zároveň je nekompenzovat zvýšenou fyzickou aktivitou a odpovídajícím životním stylem, máte k obezitě nakročeno. Nebo si můžete kalorickým jídlem kompenzovat cokoliv jiného. Je potřeba se podívat na to, kdy jíte, v jakých situacích máte tendenci jíst více, podívat se na to s odstupem. Jen tak je možné změnit stravovací návyky a zlepšit zdravotní stav.

2149639223
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na správné stravování

V první řadě je potřeba sestavit výživový plán na míru a upravit stravování. Dietologové přihlížejí k preferencím pacienta a připravují jídelníček na míru tak, aby byla dieta co nejpříjemnější a především udržitelná. Pacient se naučí, jak připravovat jídla, jak je kombinovat, a vytvoří si návyk. Jídelníček musí být individuálně přizpůsoben i zdravotnímu stavu pacienta – například cukrovce nebo problémům s cholesterolem.

Proč využít pomoc dietologa?

Sami se z tohoto stavu obézní lidé dostanou jen velmi zřídka, jelikož jedí často bez pocitu sytosti po jídle. Tím se z jejich stravovacích návyků stává začarovaný kruh. Tento stav jim zasahuje do běžného života, mohou mít problém najít práci nebo partnera a bojují se sníženým sebevědomím. Odborná péče je velmi užitečná, často je potřeba i pomoc psychologa. Pokud je zásadní problém v psychice pacienta, může se stav rychle zlepšit.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/symptoms-causes/syc-20375742