Při malování skončí barvy často i tam, kde nechceme. Snadno všechny ale vyčistíte

Součástí rekonstrukce bývají i nové barvy na zeď. Při malování pokojů vzniká nejen krásná výmalba, ale také velký nepořádek. Barvy jsou všude kolem, často nepomohou ani pásky nebo folie pro zakrytí nábytku či podlahy. Jak se zbavit zaneřáděné domácnosti a zbavit se tak barev navíc? Poradíme vám skvělé triky.

Prvním tipem je účinný odstraňovač ještě nezaschlých barev. Pokud barva není ještě úplně suchá, můžete vyzkoušet klasický odlakovač na nehty. Je velmi účinný, avšak dbejte na správnou volbu vůči materiálu. Některé druhy dřeva mohou s odlakovačem reagovat negativními vlastnostmi — změnou barvy nebo struktury.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomocí másla odstraníte zaschlé barvy

Pokud se vám nedaří barvy umýt, je možné, že už jsou příliš zaschlé. V takovém případě můžete vyzkoušet způsob pomocí másla. Tuk rozmažete po celé ploše skvrny a necháte působit do druhého dne. Po uplynutí času by skvrna měla jít dobře otřít vlhkým hadrem. Pokud se nedaří, zkuste hadřík namočit do ropného rozpouštědla.

Stejně účinná je k odstranění skvrn od barvy také zubní pasta. Nejprve namočte skvrnu teplou barvou a poté naneste dostatečnou vrstvu zubní pasty. Skvrnu můžete vyčistit a na závěr znovu umýt teplou vodou. Skvrna bude rázem pryč.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na emulzní barvy?

Může se stát, že v zápalu výtvarné činnosti s vašimi dětmi umažete i nežádoucí kus nábytku nebo podlahy. Barvy na bázi emulze je nutné umýt co nejdříve, dokud nezaschnou. V případě, že malujete olejomalbu, budete potřebovat speciální odstraňovač skvrn, jehož součástí je technický benzín. Takový odstraňovač seženete v obchodě s malířskými potřebami.

Skvrny mohou vzniknout i po malování akrylovými barvami. Před samotným odstraněním skvrnu lehce osušte a naneste na ni prací prášek spolu s odstraňovačem skvrn. V každém případě si pamatujte, že neexistuje skvrna nebo barva, kterou byste nedokázali odstranit.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-remove-paint-stains-2147142