Depressed Frustrated Woman Working With Computer Laptop Desperate Work Isolated White Wall Depression

Při napadení počítače virem je třeba jednat ihned

V současné digitální éře jsou počítačové viry a malware považovány za jednu z největších hrozeb pro individuální uživatele i podniky. Tyto škodlivé programy mohou způsobit ztrátu dat, snížení výkonu a dokonce krádež identity. V tomto článku se podíváme na to, jak viry identifikovat, jak je odstranit a jak chránit váš počítač před budoucími útoky.

Identifikace virů – Prvním krokem v boji proti virům je jejich rozpoznání. Některé běžné příznaky, že váš počítač může být infikován, zahrnují:

 • Zpomalení počítače
 • Neočekávané reklamy a pop-up okna
 • Časté zamrzání nebo pády systému
 • Neobvyklé aktivity, jako jsou samospouštějící se programy

Záchrana počítače před viry – Pokud podezříváte, že má váš počítač virus, postupujte následovně:

 1. Spusťte počítač v bezpečném režimu – Při spuštění v bezpečném režimu je aktivováno pouze minimum nezbytných programů a procesů. To může zabránit viru v tom, aby se spustil při startu.

 2. Proveďte aktualizace – Ujistěte se, že váš operační systém a všechny aplikace jsou aktualizovány na nejnovější verze, které obsahují opravy bezpečnostních chyb.

 3. Použijte antivirový software – Spolehlivý antivirový program je nezbytný. Proveďte úplnou kontrolu systému a odstraňte všechny detekované hrozby.

 4. Odstraňte dočasné soubory – Před spuštěním antivirové kontroly odstraňte všechny dočasné soubory. To může pomoci zvýšit rychlost skenování a eliminovat možné místo pro skrytí virů.

 5. Obnovte systém – V případě, že je infekce hluboká, může být třeba provést obnovení systému na bod před infekcí.

Freelance Young Businesswoman Casual Wear Using Laptop Working Living Room Home
Zdroj obrázku: Freepik

Prevence dalších infekcí – Po vyčištění počítače je důležité podniknout kroky k prevenci budoucích infekcí:

 1. Instalujte a aktualizujte bezpečnostní software – Vždy mějte nainstalovaný a aktualizovaný spolehlivý antivirový a anti-malware program.

 2. Buďte opatrní při procházení internetu – Vyhněte se návštěvě podezřelých nebo neznámých webových stránek a nestahujte soubory z nedůvěryhodných zdrojů.

 3. Používejte silná hesla a dvojí ověření – Zabezpečení vašich online účtů silnými hesly a povolením dvojího ověřování přispívá k ochraně proti neoprávněnému přístupu.

 4. Zálohujte svá data – Pravidelně zálohujte svá důležitá data na externí pevný disk nebo cloudové služby.

Eliminace virů a ochrana vašeho počítače vyžaduje bdělost a pravidelnou údržbu. S pravidelnými aktualizacemi, opatrným procházením internetu, bezpečnostními programy a zálohami můžete výrazně snížit riziko infekce a zajistit, že vaše data a soukromí zůstanou v bezpečí.

Zdroj: https://staysafeonline.org/online-safety-privacy-basics/how-to-tell-if-your-computer-has-a-virus-what-to-do-about-it/