Young Beautiful Woman Suffering From Pain Throat Touching Inflamed Zone Her Neck

Při onemocnění štítné žlázy prospěje změna jídelníčku. Předejde přibírání i nepřiměřenému hubnutí

Léčba onemocnění štítné žlázy je založena mimo jiné na medikaci. Lidé, kteří zápasí s nemocemi s touto žlázou, by měli mít na mysli také přiměřenou stravu. V dnešním článku vám řekneme, které produkty se vyplatí konzumovat při hypotyreóze a hypertyreóze.

Běžné nemoci štítné žlázy

Štítná žláza se u lidí nachází na spodku krku v přední části těsně pod hrtanem. Je malá, ale pro tělo nesmírně důležitá. Štítná žláza produkuje hormony, které ovlivňují práci mimo jiné nervového, trávicího a reprodukčního systému. Nejběžnější chorobou štítné žlázy jsou především uzliny, které se v ní objevují a obvykle nevykazují žádné příznaky.

Kromě toho existuje hypotyreóza, která je spojena s nedostatkem hormonů štítné žlázy, a hypertyreóza spojená s nadměrnou produkcí hormonů. Stále více lidí se potýká i s Hashimotovou chorobou, tedy s chronickou tyreoiditidou. Vede k destrukci žlázy, a tedy i ke snížení hormonů, které produkuje. Může však mimo jiné způsobit výše uvedenou hypotyreózu a řadu dalších poruch. Při léčbě onemocnění štítné žlázy se nasazují léky, ale důležitým faktorem je také strava a životní styl. Některé změny ve stravě můžou podpořit celý proces.

Zdroj obrázku: Freepik

Potraviny vhodné při hypotyreóze a hypertyreóze

Hypotyreóza se vyznačuje nedostatkem hormonů produkovaných touto žlázou, jsou jimi trijodthyronin (T3) a thyroxin (T4). Tento stav zpomaluje všechny metabolické procesy v těle. Vyvážená strava s hypotyreózou umožní mimo jiné vyhnout se přibývání na váze, snížení zácpy a zvýšení energie. Jak čteme v Národním středisku pro výživu, při hypotyreóze stojí za to jako zdroj bílkovin zvolit libové maso, jako je kuřecí, krůtí nebo králičí. Kromě toho je lepší upřednostnit mléko a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Velké množství vlákniny je také důležité při hypotyreóze.

Při hypertyreóze je jedním z příznaků viditelných pouhým okem rychlé hubnutí, které negativně ovlivňuje práci celého těla. Proto se lidem s nízkou hmotností doporučuje zvýšit dodávku energie, kterou berou před hormonální kompenzací. Dodržování zásad zdravého stravování a poskytování vhodných přísad, vitamínů a minerálů v těle je důležitým faktorem podporujícím léčbu tohoto onemocnění.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8541-thyroid-disease, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279388/, https://www.webmd.com/women/understanding-thyroid-problems-treatment, https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypothyroidism, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperthyroidism/symptoms-causes/syc-20373659