Při správném praní a sušení si ručníky uchovají měkkost a nadýchanost

Po horké koupeli se chceme zabalit do měkounkého ručníku nebo osušky, ale realita je taková, že pokožka trpí, jakmile se jí vlákna dotknou. Jak je možné, že z nadýchaných textilií je drsný hadr, který může skončit leda na podlaze? Odborníci nešetří kritikou, jedná se o špatnou péči o koupelnový textil, zejména praní nebo sušení. Jak prát ručníky, aby zase získaly svou hebkost? Jakých chyb se při praní vyvarovat?

Jak často čistíte pračku?

Než přijdou na řadu tipy, jak prát ručníky, je nutné odpovědět na otázku ohledně četnosti čištění samotné pračky. Nelze očekávat, že ze špinavé pračky bude jakékoli prádlo svěží, čisté a voňavé. Pračka se musí pravidelně čistit, buben trpí na znečištění pracími prostředky a nečistotami, které se hromadí z textilií. Není ojedinělé, že se kromě nečistot objevují uvnitř bubnu plísně, které způsobují nepříjemný zápach. Samozřejmě při praní se může špína a zápach přenést též na oblečení či ručníky.

Zdroj obrázku: Freepik

Klíčová je teplota

Buben pračky se může snadno vyčistit pomocí octa nebo tablety do myčky, následně je možné vyprat ručníky a osušky, u kterých hraje roli rovněž teplota v rámci pracího režimu. Rozhodně se nedoporučuje tyto textilie vyvařovat nebo prát na 90 stupňů Celsia. U bílých, světlých nebo silně znečištěných kousků se radí nastavit teplotu na 60 stupňů, u barevných druhů pak 40 stupňů Celsia. Údaje o teplotě lze vyčíst ze štítku výrobce daného kusu. Dalším problémem je prací prášek, nemá smysl jej dávat více, než je třeba, protože se řádně nevymáchá a vlákna ztěžknou.

Aviváží proti savosti

Dalším nešvarem je používání aviváže. Ručníky sice mohou krásně vonět, ale ztrácí se jejich schopnost dobře sát a vstřebávat vlhkost. Po vyprání se musí ručníky sušit pověšené na šňůře venku, nikoli v interiérech. Nejhorší je pak sušení koupelnového textilu na háčku v koupelně, kde se vyskytuje nadměrná vlhkost. Ručníky mohou nejen zapáchat, ale taktéž plesnivět. Toto prostředí je současně ideální pro množení bakterií. Ručníky získají čistý vzhled a nadýchanost naopak praním v octu. Na jedno praní připadá jedna sklenice, přičemž octového aromatu zbaví ručníky pár kapek esenciálního oleje.

Zdroj: https://www.peacockalley.com/pages/towel-care-guide