pretty-girl-showing-her-tongue

Při ústní hygieně na něj zapomínáme, přitom on je vstupní branou bakterií do těla

Ústa a jazyk patří k místům lidského těla, která jsou nejvíce náchylná k bakteriím, protože jsou tmavá, teplá a mokrá, což vytváří perfektní prostředí. Na jazyku i v ústech se bakterie lehce uchytí, přežijí a živí se zbytky potravy. Jak na čištění jazyka a proč je to tak důležité?

Jak si vyčistit jazyk?

Nejúčinnější je začít v zadní části jazyka a čistit směrem ven. Povrch jazyka kartáčkem a pastou jemně čistěte a následně ústa vypláchněte vodou. Jako alternativu nebo pro důkladnější čištění použijte škrabku na jazyk. Prodává se ve většině lékáren a obvykle se jedná o měkký, pružný plast, který jemně seškrábne tenkou vrstvu nečistot z jazyka. Neškrábejte příliš silně, protože by mohlo dojít k narušení povrchu jazyka a způsobit krvácení.

Zdroj obrázku: Freepik

Pět důvodů, proč udržovat jazyk čistý

  • Lidský jazyk je velký orgán, který působí jako hostitel pro většinu bakterií. Pravidelné čištění jazyka znamená, že můžete účinně eliminovat bakterie způsobující zápach, které se hromadí na jazyku a způsobují halitózu.
  • Čistý jazyk pomáhá snížit riziko periodontálního onemocnění. Bakterie nahromaděné na jazyku mohou vést k onemocnění dásní a dalším komplikacím. Pokud se tyto problémy neřeší, může zánět postoupit k periodontálnímu onemocnění.
  • Čistý jazyk zlepšuje chuť. Čištěním jazyka a odstraněním nahromaděného plaku uvolníte chuťové pohárky, jídlo tak budete moci opravdu ochutnat a vychutnat.
  • Důsledná ústní hygiena snižuje riziko perorálního drozdu. Ústní drozd je infekce způsobená nejčastěji přemnožením kvasinek v ústech. Když se hladiny bakterií v ústech hromadí v nadměrném množství, objeví se na jazyku bílé skvrny. Antifungální léky ho mohou vyléčit a pravidelné čištění jazyka by mělo zabránit jeho návratu.
  • Čistý jazyk pomáhá zlepšit imunitu a zdraví trávicího traktu. Jazyk je součástí první linie obrany našeho imunitního systému, proto jeho čištění zabraňuje vstřebávání toxinů do organismu.