Přibírání na váze může mít překvapivý důvod. Hormonální nerovnováha překazí i nejlepší dietní plán

Nedostatek spánku, málo pohybu, příliš stresu a strava s přebytkem sacharidů jsou každodenním životem mnoha lidí. Málokdo z nás si však uvědomuje, že takový životní styl narušuje hormonální rovnováhu a stává se příčinou řady nemocí a nadměrného přibírání na váze.

Hormony ovlivňující tukovou rovnováhu těla

Klíčovou roli při obsluze přepínače, který rozhoduje o tom, zda se bude tuk ukládat, nebo spalovat, hrají tři hormony. Růstový hormon, testosteron a inzulín. Růstový hormon stimuluje vývoj a regeneraci buněk. V dětství nás to nutí růst. A když vstoupíme do dospělosti, nedovoluje, aby svaly oslábly, protože je rozvíjí a spaluje tělesný tuk. Bohužel s věkem se hladina růstového hormonu postupně snižuje. Tento proces začíná kolem třicítky.

Testosteron je hormon, který se nachází ve velkém množství u mužů i žen. Stejně jako růstový hormon hraje důležitou roli při budování svalů a spalování tuků. Hladina testosteronu začne klesat po třicítce a během perimenopauzy a menopauzy klesá velmi prudce. Inzulín reguluje hladinu glukózy v krvi. Když slinivka břišní zjistí přebytečnou glukózu v krevním oběhu zdravého člověka, inzulín vysílá signál do svalů, jater a jiných tkání, aby absorbovaly glukózu a přeměnily ji na energii.

Zdroj obrázku: Freepik

Udržujte si zdravou hladinu hormonů

Vyvážená strava je klíčem k vyváženým hormonům. Jako první byste měli konzumovat zdravé bílkoviny. Do těch patří například hovězí maso nejlépe od krav, které se pasou pouze na trávě, ryby jako losos, makrela, sardinky a sleď. Mezi zdravé bílkoviny dále patří syrovátkové bílkovinné koktejly, vejce z volného chovu. Zaměřte se také na zdravé tuky. Ty hledejte v kvalitních olejích lisovaných za studena a v ořeších.

Samozřejmě že zdravou stravu musíte doplnit také pohybem. Fyzická aktivita umožňuje zvýšit hladinu růstového hormonu. To přispívá ke zlepšení mnoha procesů v našem organismu. Čas od času si dopřejte i pobyt v sauně. Každá návštěva sauny trvající od 30 do 60 minut zvyšuje hladinu růstového hormonu až o 140 procent. Vyhýbejte se alkoholu a zvažte použití doplňků stravy.

Zdroj: https://www.balancehormoneoklahoma.com/blog/the-link-between-hormonal-imbalance-and-weight-gain