Scale 403585 1920

Přibrali jste na váze, ale neznáte důvod?

Jistě každý z nás dobře zná výkyvy tělesné hmotnosti v průběhu času. Jednou za to může vymknutý kotník a tři týdny strávené na pohovce, jindy zase skvělá narozeninová oslava či krásné svátky vánoční. Jenže, co když se stane, že váha ve velmi krátkém čase stoupne nahoru bez jakéhokoli výše zmíněného nebo podobného původu? V tomto případě se může jednat o známku zhoršeného zdravotního stavu. Co za rychlým nástupem váhy stojí?  

Léky

Některé léky, většinou na chronické onemocnění, způsobují rychlý přírůstek váhy. Může se jednat klidně i o více než dva kilogramy za měsíc. Jestliže užíváte léky na cukrovku, vysoký krevní tlak, deprese či jiné psychické poruchy nebo antihistaminika, které zvyšují chuť k jídlu a vaše váha rychle a neobvykle stoupá, měli byste se poradit se svým ošetřujícím lékařem a prodiskutovat okolnosti a jiné možnosti. Většinou se tomuto problému můžete vyhnout změnou životosprávy, jindy zase pomocí pohybu. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odvykání kouření

Mezi další možné příčiny patří i odvykání kouření, kdy se váha za měsíc může vyšplhat i o více než pět kilogramů. Nikotin obsažený v cigaretách potlačuje chuť k jídlu, pokud jej přestanete užívat, tělo následně projeví abstinenční příznaky, které vedou k přejídání se. Většina osob odvykající s kouřením uvádí, že nejvyšší přírůstek váhy je první tři měsíce, poté by se váha měla ustálit, nebo byste měli začít přebytečná kila shazovat.

Potíže s ledvinami

Náhlé zvýšení váhy a otoky, mohou poukazovat na onemocnění ledvin. Jestliže vaše ledviny nefungují tak, jak by měly, tělo může zadržovat vodu, což jistě vede k vyšší váze. Onemocnění ledvin na sebe upoutá pozornost oteklými kotníky, těžkostí nohou. Následně můžete sledovat i příznaky jako jsou zvýšená únava, minimální močení, zpěněná moč, ztráta chuti k jídlu, bolesti hlavy, bolesti kloubů. Jestliže na sobě pozorujete tyto potíže, vyhledejte lékaře, který určí přesnou diagnózu. Ovšem, existuje více důvodů zvýšení váhy:

  • Onemocnění štítné žlázy
  • Polycystické vaječníky
  • Nespavost, stres   

Někdy je přibírání na váze banalitou, jindy složitější věcí. Většinou za to může narůstající věk nebo špatná životospráva, změny v životním stylu. Nicméně, pokud si na sobě všímáte výše uvedených příznaků, dobře se stravujete a máte dostatečný pohyb, vyhledejte lékaře a konzultujte to s ním.