My Bed Is My Best Friend

Příliš spánku škodí stejně jako jeho nedostatek. Ničí srdce i fungování mozku

Nejčastějším nešvarem moderní doby je nedostatek spánku nebo nesprávný spánkový režim. Právě ten souvisí i s opačným problémem, kdy dospělí spí příliš. Ideální počet hodin spánku je sedm až devět. A zatímco spánková deprivace vede k rozvoji cukrovky, vysokému krevnímu tlaku, depresím a ke kilům navíc, lépe na tom není ani přílišné vyspávání. Nadměrné spaní má totiž své důvody, ale také závažné zdravotní následky.

Nesprávný spánkový režim a nekvalitní odpočinek

Osmihodinový nerušený spánek napomáhá regeneraci organismu a duševní pohodě. Problematické je spát málo, ale také příliš. O potížích při přílišném spaní se příliš nehovoří, ale může být stejně nebezpečné jako nedostatečný odpočinek. Za nezvyklou únavou či vyčerpáním se mohou skrývat závažné zdravotní obtíže. U dospělých se doporučuje spát sedm až devět hodin v noci, seniorům starším 65 let postačuje sedm až osm hodin. Nárazové vyspávání o víkendu má často své důvody, obdobně po zdlouhavém cestování nebo po pracovním vysílení. Někdy ale ani devět hodin nestačí, přesto je tělo stále unavené.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvody pro dlouhý spánek

Proč je člověk nevyspalý po celonočním odpočinku? Důvodem může být obstrukční spánková apnoe, kdy lidé s touto diagnózou nespí klidně a rovnoměrně, ale v průběhu noci se probouzejí, což vede k ospalosti během dne. Dalšími příčinami mohou být deprese nebo narkolepsie s nekontrolovatelnou ospalostí. Neméně častými faktory vedoucími k potřebě delšího spánku jsou srdeční choroby, hypotyreóza a jiné poruchy štítné žlázy, cukrovka nebo obezita. Zdřímnout si během dne mají potřebu pacienti s chronickými bolestmi a záněty.

Následky dlouhého spaní jsou závažné

Podle odborníků může vést příliš dlouhé spaní ke zhoršení zdravotního stavu, protože se v těle mohou zvýšit zánětlivé markery, přičemž nehrozí jen záněty, ale také se zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob a onemocnění srdce, cukrovky a obezity. Hrozí postižení srdce ischemickou chorobou srdeční i mrtvice. Pospávání během dne zhoršuje fungování mozku. Ve všech případech je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem a pracovat na zdravých spánkových návycích. Doporučuje se dodržovat rutinu a chodit spát a vstávat ve stejné časy a vyvarovat se modrého světla z obrazovek před spaním. V místnosti musí být do 20 stupňů Celsia a pomůže též každodenní procházka na čerstvém vzduchu.

Zdroje:
[1] https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/oversleeping-bad-for-your-health
[2] https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/oversleeping