Příliš spánku škodí stejně jako jeho nedostatek. Ničí srdce i fungování mozku
Nejčastějším nešvarem moderní doby je nedostatek spánku nebo nesprávný spánkový režim. Právě ten souvisí i s opačným problémem, kdy dospělí spí příliš. Ideální počet hodin spánku je sedm až devět. A zatímco spánková deprivace vede k rozvoji cukrovky, vysokému krevnímu tlaku, depresím a ke kilům navíc, lépe na tom není ani přílišné vyspávání. Nadměrné spaní má totiž své důvody, ale také závažné zdravotní následky.
Nesprávný spánkový režim a nekvalitní odpočinek
Osmihodinový nerušený spánek napomáhá regeneraci organismu a duševní pohodě. Problematické je spát málo, ale také příliš. O potížích při přílišném spaní se příliš nehovoří, ale může být stejně nebezpečné jako nedostatečný odpočinek. Za nezvyklou únavou či vyčerpáním se mohou skrývat závažné zdravotní obtíže. U dospělých se doporučuje spát sedm až devět hodin v noci, seniorům starším 65 let postačuje sedm až osm hodin. Nárazové vyspávání o víkendu má často své důvody, obdobně po zdlouhavém cestování nebo po pracovním vysílení. Někdy ale ani devět hodin nestačí, přesto je tělo stále unavené.
Důvody pro dlouhý spánek
Proč je člověk nevyspalý po celonočním odpočinku? Důvodem může být obstrukční spánková apnoe, kdy lidé s touto diagnózou nespí klidně a rovnoměrně, ale v průběhu noci se probouzejí, což vede k ospalosti během dne. Dalšími příčinami mohou být deprese nebo narkolepsie s nekontrolovatelnou ospalostí. Neméně častými faktory vedoucími k potřebě delšího spánku jsou srdeční choroby, hypotyreóza a jiné poruchy štítné žlázy, cukrovka nebo obezita. Zdřímnout si během dne mají potřebu pacienti s chronickými bolestmi a záněty.
Následky dlouhého spaní jsou závažné
Podle odborníků může vést příliš dlouhé spaní ke zhoršení zdravotního stavu, protože se v těle mohou zvýšit zánětlivé markery, přičemž nehrozí jen záněty, ale také se zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob a onemocnění srdce, cukrovky a obezity. Hrozí postižení srdce ischemickou chorobou srdeční i mrtvice. Pospávání během dne zhoršuje fungování mozku. Ve všech případech je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem a pracovat na zdravých spánkových návycích. Doporučuje se dodržovat rutinu a chodit spát a vstávat ve stejné časy a vyvarovat se modrého světla z obrazovek před spaním. V místnosti musí být do 20 stupňů Celsia a pomůže též každodenní procházka na čerstvém vzduchu.
Zdroje: [1] https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/oversleeping-bad-for-your-health [2] https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/oversleeping