Spaleniny

Připálený hrnec nemusí letět do koše. Své nádobí určitě ještě zachráníte

Spálené dno pánví a hrnců je problém, který vznikne během chvilky. Stačí minutu nedávat pozor, a neštěstí je na světě. Každý, komu se to někdy stalo, vezme pánev nebo hrnec a napustí do něj vodu, ale tato metoda nefunguje vždycky.

V případě velkých připálenin musíme sáhnout po jiných prostředcích

Použít můžete levné a snadno dostupné prostředky. Mezi ně patří například jedlá soda. Ta se dá použít snad na všechny nečistoty v domácnosti. Dejte sklenici vody a dvě lžíce jedlé sody do hrnce, několik minut vařte a poté byste měli spáleniny lehce odstranit. Soda ale může poničit smaltované nádobí, takže na to použijte jiný prostředek.

Zdroj obrázku: Freepik

Spálená dna hrnců, které jsou vyrobené z nerezové oceli, můžete snadno vyčistit bílým octem. Nalijte dvě sklenice do hrnce a vařte. Počítejte ale s tím, že po octu zůstane nepříjemný a štiplavý zápach. Použít můžete také prací prášek. Dejte ho hrst na dno a přidejte dvě sklenice vody. Vařte půl hodiny, v případě, že už jsou spáleniny starší, nechte až hodinu na plotně.

Pomoci mohou také tablety do myčky nebo kuchyňská sůl

Sůl může v odstraňování spálenin velmi pomoci. Stačí ji nasypat na celé dno hrnce a nechat působit celou noc. Nádobí poté ráno stačí opláchnout a otřít jemnou houbou. Spálené hrnce vyčistí i tablety do myčky. Položte ji na spálený povrch a zalijte vroucí vodou, aby se tableta úplně potopila. Nechte přes noc působit a ráno opláchněte tekoucí vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

V některých případech ale budete muset sáhnout po chemických prostředcích, které sice nejsou vhodné k častějšímu používání doma, ale mohou vám ušetřit peníze za nové nádobí, které byste museli kupovat. Pokud je spálenina staršího data nebo se vám povedlo připálit opravdu silnou vrstvu, možná s ní budete bojovat zbytečně a nezbyde nic jiného než nádobí vyhodit. Pořiďte si proto kvalitní nádobí, které je určené přímo na váš sporák a ušetříte si mnoho starostí.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-clean-burnt-pots-scorched-pans-140547