Připálený hrnec nepatří do koše, ale do dřezu. Díky účinným prostředkům bude opět jako nový
Stojíte v kuchyni a nešťastně koukáte na vrchol vašeho dnešního gastronomického výkonu: připálený hrnec. Stane se to každému, a někomu dokonce vícekrát. Není to nic, z čeho byste měli být nešťastní, protože vám poradíme, jak způsobenou škodu zvrátit a navrátit tak zdánlivě znehodnocenému nádobí lesk a zářivé dno. Jen pamatujte na pár zásad:
- nikdy nedrhněte teflonové povrchy abrazivními prostředky, drátěnkou, ani drsnou stranou houbičky (může dojít k narušení teflonové vrstvy, jejíž látky mohou být karcinogenní),
- nepoužívejte k čištění nádobí čisticí prostředky na trouby – bývají velmi agresivní a mohly by poškodit choulostivé povrchy,
- nikdy nepoužívejte bělidla a podobné chemikálie, jejichž zbytky by se mohly na nádobí usadit a odpařovat se při dalším vaření.
Sůl nad zlato
Každá dobrá hospodyňka ví, že nejlépe se uklízí pomocí účinných přípravků. To ale neznamená, že pro ně okamžitě musíte utíkat do obchodu. Zkuste prohledat spíž, určitě tam najdete pár pomocníků, kteří jsou navíc šetrní k životnímu prostředí. Jedním z nich je obyčejná kuchyňská sůl, kterou využijete nejen na dochucení oblíbeného pokrmu. Pokud se vám podařilo připálit hrnec s teflonovým povrchem nebo pánev z nerezové oceli, je právě sůl ta nejlepší volba. Nalijte do hrnce vroucí vodu a přisypte 12 lžic soli. Nechte odstát minimálně 12 hodin a poté přiveďte na 15 minut k varu. Po převaření přidejte pár kapek prostředku na nádobí a jemným kartáčkem nebo hadříkem odstraňte připáleniny.
Větší pohroma, než jste si mysleli
Pokud mají připáleniny na hrnci opravdu grády, je na čase sáhnout po opravdu účinném prostředku. Tím není nic jiného než roztok octa, vody a jedlé sody. Připálený povrch zasypte jedlou sodou a pokapejte octem. Následně tyto ingredience zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut působit. Po vylití roztoku vydrhněte houbičkou a ještě umyjte přípravkem na mytí nádobí.
Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-clean-a-burnt-pot/