Chokeberry Berries Herbal Medicine (1)

Připijte si na zdraví. Tinktura z arónie v zimě zahřeje a zklidní celý organismus

Má trošku nakyslou, ale neskutečně podmanivou chuť. Může se podávat s kostkou ledu namísto digestivu, ale také v horkém čaji. Aróniová tinktura má široké využití. Má výraznou barvu, zajímavou vůni a k tomu výtečně chutná, proto ji mnozí popíjejí namísto likéru. Je také lékem, který si poradí s mnoha zdravotními neduhy. Proč je nejvyšší čas připravit si aróniovou tinkturu do zásoby? Kdo by se měl tomuto nápoji naopak vyhnout?

Na zdraví a pro zdraví

Plody černého jeřábu patří mezi superpotraviny, vynikají obsahem vitamínů, minerálů a důležitých antioxidantů. Z arónie se může mimo jiné připravovat tinktura, jejíž výrobu zvládne úplně každý. V zimě se tak lze těšit z mnoha benefitů, které černé jeřabiny přináší. Tinktura se pije po malých dávkách jako likér s kostkou ledu, ale může se přidávat též do limonád nebo v kuchyni do želé či jiných dezertů. Arónie mají mírně nakyslou chuť a příjemně voní, k tomu vynikají řadou zdravotních účinků, pomáhají zejména při bolestech žaludku a při potížích s trávením. Pravidelná malá dávka tinktury pomáhá pro snížení vysokého krevního tlaku. Navíc pití aróniové tinktury detoxikuje organismus, snižuje hladinu cholesterolu, a dokonce působí antibakteriálně.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava tinktury z arónie

Plody neztrácejí své blahodárné účinky tepelným zpracováním a mohou se pro výrobu použít i mražené. Co budete na přípravu potřebovat? Připravte si:

  • 1 kg zralých plodů arónie,
  • 2 l vody,
  • 1 kg cukru,
  • 1 l čisté lihoviny.

Omyté plody se povaří ve vodě po dobu 30 minut, poté se obsah hrnce nechá vychladnout a přecedí se přes sítko. Do čiré tekutiny se přisype cukr a za stálého míchání se opětovně přivede k varu. Ještě jednou se zchladí, přilije se lihovina a slije se roztok do připravených lahví. Tinktura se může používat po několikaměsíčním skladování v chladu a temnu. Dochutit se může skořicí, zázvorem, kardamomem nebo vanilkou. Tinkturu nesmí vzhledem k obsahu alkoholu konzumovat děti, náctiletí, těhotné a kojící ženy, nehodí se pro pacienty s nízkým krevním tlakem nebo s žaludečními vředy.

Zdroj: https://healthyhuemans.com/aronia-berry-tincture-recipe/