Adult Bathroom Moth Midge

Připomínají běžné ovocné mušky. Malé odpadní můry jsou však stokrát horší

Jsou hrozbou pro malé děti a alergiky, děsí všechny svým vzhledem. Koutule, malé můrky, se objevují náhle, jejich domovem je běžně kanalizace, odkud se dostávají do lidských obydlí. Přitahují je organické zbytky, které ulpívají v odpadních trubkách. Leckdo si je plete s ovocnými muškami, vypadají ale odlišně, především jsou podobné můrám, mají chlupaté tělo a jejich čas nastává zejména v noci. Jakým způsobem se těchto nebezpečných malých tvorů zbavit?

Malé chlupaté můry jsou hrozbou

Nebzučí ani nekoušou, přesto není dobré je ponechat v domácnosti bez povšimnutí. Koutule skvrnitá neboli odpadní muška je hmyz, který připomíná malou můru nebo motýlka a člověka ohrožuje možným přenosem bakteriálních infekcí včetně E.coli, protože žijí v kanalizaci a živí se rozkládající se rostlinnou a živočišnou masou. Kromě toho jsou velkou hrozbou pro chronicky nemocné, oslabené jedince nebo alergiky, protože vdechnutí šupinek křídel může vyvolat astmatický záchvat.

Zdroj obrázku: Freepik

Motýlek? Koutule!

Splést si motýlka s koutulí je poměrně snadné, odlišuje je však silné ochlupení. Tělo koutulí dosahuje délky pěti milimetrů, přičemž základním znakem je srst na hlavě a na zaoblených křídlech. Právě to je odlišuje od motýlků nebo můr. Odpadní mušky, jak se koutulím přezdívá, nejsou podobné ani ovocným muškám, byť se často za ně zaměňují, jsou hnědé, šedé nebo žluté barvy a mají dlouhá tykadla. Larvy jsou černé barvy a měří od dvou do pěti milimetrů.

Na odpadní mušky platí ocet

Jak se zbavit těchto odporných tvorů a ochránit před nimi domov? Základem je úklid, ale dospělí jedinci koutulí se mohou dostat do interiéru otevřenými okny i z kanálů či odpadních trubek, protože se živí organickými zbytky. Odpad je pro ně nadto místo, kde se mohou zahnízdit a naklást vajíčka. Pro vyčištění trubek od koutulí stačí prolít dřez, odpad v kuchyni a v koupelně horkou vodou z rychlovarné konvice, do které se přilije obyčejný kvasný lihový ocet. Odtok je vhodné rovněž chránit sítkem.

Zdroj: https://www.ecoplumbers.com/2016/02/02/how-to-get-rid-of-drain-flies/