Guaraná (paullinia Cupana) (28466982734)

Přírodní stimulant i prostředek pro hubnutí, to vše je guarana

Guarana je jakousi speciální kávou, která je bohatá na velmi zajímavé látky a sloučeniny s poměrně specifickými účinky na lidský organismus. Pochází z oblasti Jižní Ameriky, ale díky svým přednostem se postupně rozšířila do celého světa a dnes jde o velmi vyhledávaný nápoj, který se doporučuje například během hubnutí a pro zdravé povzbuzení. 

Co je guarana?

Guarana roste v přírodě v tropické amazonské džungli. Název rostliny pochází od kmene Guaraní, který mnoho let pěstoval guaranu a jako první objevil její vlastnosti prospěšné zdraví. Strom guarana dosahuje výšky až dvanácti metrů a vytváří četné shluky malých červených plodů. Všechny části rostliny se používají v průmyslu, ale semena jsou zdaleka nejcennější díky obsahu speciálních látek, které se běžně používají jako účinné stimulanty. Mezi ně patří mimo jiné kofein, teobromin a teofylin. Příjem těchto látek dokáže ovlivnit lidský organismus v mnoha ohledech.

Zdroj obrázku: wikipedia.org

Pro rychlejší hubnutí

Díky svým energetickým vlastnostem může guarana také pomáhat sportovcům a stimulovat je před tréninkem. Takový trénink je navíc efektivnější, takže dojde ke spálení většího množství energie. Nejen profesionálové však mohou začít užívat správnou dávku guarany před cvičením. Obsah kofeinu pomůže i začátečníkům zhubnout přebytečné kilogramy. Kofein urychluje spalování tuků, což se při kombinaci s přiměřeným cvičením může promítnout do efektivnější redukce hmotnosti, kdy v kombinaci se zdravou a vyváženou stravou jistě dosáhnete působivých výsledků.

Zdroj obrázku: wikipedia.org

Vhodné dávkování guarany

Většina odborníků doporučuje užívat guaranu jednou denně, nejlépe ráno, v množství asi 50 – 70 mg. Nejlepším způsobem je přidat ji ve formě prášku do smoothie, jogurtu nebo nápoje. Nedoporučuje se mísit prášek přímo s vodou. V této podobě je tepelné ošetření přijatelné, protože guarana během ohřevu neztratí své pozitivní a zdraví prospěšné vlastnosti. Postupem času je možné pomalu zvyšovat dávku dodávanou do těla, ale v konečném důsledku by neměla překročit 100 mg guarany denně. Guarana by se neměla užívat bezprostředně před spaním, protože může způsobit problémy s usínáním a negativně ovlivnit kvalitu spánku. 

Kdo by guaranu neměl užívat?

  • těhotné a kojící ženy
  • lidé s epilepsií
  • lidé s vysokém krevním tlakem
  • lidé s cukrovkou