Coffee 171653 1280

Přírodní stimulant třikrát silnější než káva, skvělý pro koncentraci i při hubnutí

O výjimečných vlastnostech guarany, semen z rostliny Paulinie nápojné (Paullinia cupana), věděli už jihoameričtí indiáni, kteří jí využívali při léčbách různých neduhů včetně střevních potíží a migrény. Semena guarany ale mají také další účinky na lidský organismus, předně dokáží nastartovat metabolismus, dodat energii a pomáhají s redukcí váhy. Proč by lidé měli vyměnit šálek ranní kávy za nápoj z guarany? Jaké výhody přinese její konzumace? 

Amazonský zázrak naditý stimulanty

Rostliny, ze kterých se sbírají semena, rostou v amazonském pralese. Právě od indiánského amazonského kmene Guaraní také pochází jejich název. Keř roste do výšky 12 metrů a plody dozrávají na přelomu října a listopadu, připomínají hroznové víno a jsou červené barvy. V průmyslu se zužitkovává celá rostlina, nejcennější jsou semena, která obsahují pryskyřice, oleje a vodu, stimulanty theobromin, theofylin, alkaloidy a mimo jiné kofein. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak ráno doslova nakopnout organismus? Guarana je tím nejlepším řešením, vhodná je pro lidi s těžkou fyzickou prací, studenty během zkouškového období i všechny ve stresu nebo pod velkým tlakem. Snižuje totiž pocity únavy, zlepšuje koncentraci a zvyšuje bdělost. Přírodní „energeťák“ v podobě guarany využívají také sportovci pro stimulaci organismu a zvýšení účinnosti tréninku. Zatímco kávové boby obsahují maximálně 2,5 % kofeinu, u guarany je to až 8 %, použití guarany je tak pro stimulaci organismu mnohem efektivnější, navíc kofein urychluje spalování tuku, což vede k vyšší redukci hmotnosti. 

Kromě stimulujících účinků je guarana vhodná při střevních potížích a pro regulaci peristaltiky, dokonce snižuje riziko diabetu nebo funguje při jaterních obtížích. Je velmi užitečná při léčbě různých trombotických onemocnění, protože guarana umí ředit krev a chrání cévy před tvorbou krevních sraženin a působí na jejich rozpuštění. Funguje také na podporu erekce. Guarana může mít negativní účinky vzhledem k množství obsaženého kofeinu, denní dávka by neměla převýšit 50–70 mg a guaraně by se měli vyhnout epileptici a pacienti s vysokým krevním tlakem.