Woman Painful Expression Holding Hands Against Belly Suffering Menstrual Period Pain Lying Sad Home Bed Having Tummy Cramp Female Health Concept

Příznaky refluxu zmírní změna jídelníčku i pravidelný pohyb. Jednoduchá doporučení zvládne dodržet každý

Reflux je nepříjemná regurgitace žaludečního obsahu do jícnu. Problém může přijít při obezitě, po podání léků nebo při nesprávné stravě. V tomto případě však můžeme minimalizovat příznaky, pokud se budeme držet několika ověřených rad.

Příčiny refluxu

Nejčastějšími příznaky refluxu u dospělých jsou anatomické poruchy, obezita a užívání léků, to platí zejména pro amlodipin, theofylin, atropin, analgetika s ibuprofenem, jakož i některá antidepresiva a antidiabetika. Dále může příznaky zhoršit konzumace alkoholu, nesprávná strava a alergie. Vzhledem k riziku závažných onemocnění by měl být každý případ refluxu konzultován s lékařem. Pro prevenci je prvním krokem správná strava a životní styl.

Osoby s refluxem by se měly vzdát mastných a kořeněných výrobků, alkoholu a sladkostí. Káva, sycené nápoje a citrusy se také nedoporučují. V případě jakýchkoli problémů se skládáním denních jídel byste se měli obrátit na zkušeného dietologa, který vám pomůže sestavit jídelníček. Díky tomu budou konzumovaná jídla nejen chutná, ale i zdravá.

Zdroj obrázku: Freepik

Záleží také na době jídla

V případě refluxu je důležité nejen to, co jíme, ale také, jak jíme. Nezapomeňte se vyhnout vydatným a těžkým jídlům. Denní menu je nejlepší rozdělit na 5–6 malých porcí. Je také třeba věnovat pozornost teplotě konzumovaných jídel, která by neměla být horká. Tím se zabrání možnému popálení jícnu.

Pacienti s refluxem by měli věnovat zvláštní pozornost večeři. Poslední jídlo by se mělo jíst nejméně 3 hodiny před spaním. Po jídle byste se také měli vyhnout ležení a častému ohýbání. Tyto polohy mohou zintenzivnit příznaky refluxu. Lidé, kteří vedou sedavý životní styl, by měli zvýšit množství denní fyzické aktivity. Fyzické aktivitě bychom se měli věnovat alespoň 150–300 minut týdně. Výhodou pravidelného cvičení je i zlepšení membránových svalů, které ovlivňují funkci dolního svěrače jícnu.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/digestive-health/9-ways-to-relieve-acid-reflux-without-medication