Woman Saying No Avoiding Drinking Alcohol Concept Alcoholism Addiction Rehabilitation

Problémy s alkoholem lze rozpoznat podle typických příznaků

Alkohol je v naší společnosti v podstatě normalizovaná návyková látka. Právě to je také důvod, proč je na něm závislých čím dál více lidí. Jeho snadná dostupnost a všednost konzumace ztěžují rozpoznání nástupu závislosti okolím. Co jsou varovné signály, na které si dát pozor, a proč je pro nás alkohol vlastně škodlivý?

Proč si dát na alkohol pozor

Na alkoholu, skoro jako na všem ostatním, se může vyvinout závislost. Zároveň tento problém není o nic méně závažný než u jiných drog, ačkoli se to tak může zdát, protože je do určité míry společností respektován. Závislost jako taková nemusí mít vliv pouze na fyzické zdraví jedince, ale také na to psychické. Závislost totiž může způsobit zpřetrhání sociálních vazeb. Obzvlášť pokud je po konzumaci pár skleniček člověk například agresivní. Ke ztrátě kontaktu s okolím ale může dojít i tak, že se samotný závislý začne izolovat. V tomto případě může dojít k nástupu duševních problémů.

Zdroj obrázku: Freepik

Co se fyzického zdraví týče, alkohol má přímý vliv na onemocnění jater, jako je například cirhóza. Také je dokázáno, že nadměrná konzumace zvyšuje pravděpodobnost onemocnění srdce či onemocnění podobných demenci.

Jak počátek problému rozpoznat u sebe i u druhých

Celkově byste měli být opatrní na to, jaké pocity ve vás alkohol vyvolává. Pokud například začnou být rodinná setkání spíše příležitostí pro to se napít než pro socializaci mezi blízkými, nemusí být vše zcela v pořádku. To samé platí, pokud ve vás nedostatek alkoholu vyvolává negativní pocity, jako je úzkost. To samé platí, pokud první místo, kam zamíříte na dovolené, je minibar. Ve všech těchto případech už začínáte mít k samotnému pití poměrně silnou vazbu a je načase svůj vztah k alkoholu podrobněji prozkoumat. Závislost se také může projevovat tím, že pijete daleko rychleji než ostatní. I na tohle si dávejte pozor.

Zdroj: https://www.niaaa.nih.gov/alcohols-effects-health/alcohols-effects-body, https://www.healthdirect.gov.au/how-alcohol-affects-your-health, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcohol-use-disorder/symptoms-causes/syc-20369243, https://www.healthline.com/health/addiction/alcohol, https://www.drinkaware.co.uk/facts/health-effects-of-alcohol/mental-health/alcoholism