Calm Young Handsome Bearded Man Sitting Bed With White Sheet Pillow Blanket Bedroom Home

Problémy s erekcí nesouvisí vždy se stresem nebo genetikou. Příčina může být mnohem vážnější

Alopecie nebo erektilní dysfunkce jsou často podceňované příznaky, které se vysvětlují genetickými faktory nebo nesprávným životním stylem. Ukazuje se však, že jejich příčina může být mnohem vážnější. Níže uvádíme neobvyklé příznaky usazenin v tepnách.

Usazeniny v tepnách

Tepny jako součást oběhového systému vykonávají velmi důležitou funkci. Přenášejí krev (a s ní kyslík) ze srdce do jednotlivých orgánů a poté ji odvádějí zpět. Bohužel někdy je tento proces narušen, což může vést k tvorbě usazenin v tepnách. Hlavním viníkem je nadbytek LDL cholesterolu, takzvaného špatného cholesterolu.

Mezi další možné příčiny patří nedostatek pohybu, stres a kouření. Usazeniny v tepnách velmi často provázejí i pacienty s obezitou, cukrovkou nebo hypertenzí. Tento problém nelze podceňovat. Usazeniny v tepnách mohou vést k rozvoji aterosklerózy a hypertenze. Další hrozbou jsou srdeční choroby včetně infarktu.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky usazenin

Mezi jeden z příznaků patří například alopecie. Předčasné vypadávání vlasů je nejčastěji spojeno s genetickými faktory. Je však třeba připomenout, že příčin plešatosti může být více. Jak ukazuje výzkum, u mužů může být plešatost na temeni jedním z prvních příznaků vývoje usazenin v tepnách. Další údaje naznačují, že plešatí lidé mají mnohem větší riziko, že zemřou na srdeční choroby.

Dalším vážným příznakem je erektilní dysfunkce. Téměř žádný člověk nekombinuje erektilní dysfunkci s prací tepen. Tento problém se nejčastěji vysvětluje stresem, únavou nebo nesprávnou stravou. Je to však velká chyba. Problémy v posteli mohou být jedním z prvních příznaků usazenin. Jak ukazuje výzkum, u mnoha pacientů s kardiovaskulárními problémy se erektilní dysfunkce vyskytuje již asi 3–5 let před infarktem.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15029-heart-disease--erectile-dysfunction