Problémy se zrakem nebo pletí značí nedostatek důležitého vitaminu. Jeho přítomnost v těle je zásadní

Jestli máte poruchu vidění, suché oči nebo kůži s akné a jinými nedostatky, je jasné, že vám chybí vitaminy. Značí to hlavně nedostatek vitaminu A, který je potřeba řešit, protože tento vitamin je zodpovědný za to, že je naše pokožka pevná a pružná a vyživená. Nedostatek vitaminu A má za následek i sníženou imunitu nebo oslabenou schopnost bránit se bakteriím.

Jakou roli má vitamin A v našem těle?

Vitamin A není jen jedna složka, jedná se o několik organických sloučenin. Vitamin A, jako retinol, se vyskytuje hlavně v živočišných produktech, provitaminy A se nacházejí zase v produktech rostlinného původu. Vitamin A patří mezi vitaminy, které jsou rozpustné v tucích. Také mohou za to, že naše tělo správně funguje. Při jeho nedostatku se tak mohou objevit pupínky na pleti nebo jiné nedokonalosti.

Nedostatek vitaminu A můžete vyřešit například konzumací syrových nebo vařených jater. Játra jsou od pradávna zdrojem vitaminu A. Ovlivňuje také náš zrak a oči. Účastní se procesu vidění a kvůli nedostatku můžete špatně vidět, nebo dokonce o zrak přijít úplně.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamin A pomáhá při růstu kostí

Vitamin A ale nepomáhá jen naším očím. Je důležitý také pro jiné orgány, navíc má schopnost zlepšovat regeneraci buněk, ovlivňuje vývoj kostí a jejich růst. Pokud ho máte nedostatek na podzim a v zimě, budete mít oslabený imunitní systém. Pomáhá v boji proti bakteriím a virům, ochrání vás před infekcemi a také poskytuje ochranu pro dýchací systém.

Hlídejte si hladinu vitaminu A, protože jedině tak budete mít pokožku pevnou a hladkou, vaše vlasy budou silné a husté a nehty budou méně náchylné k lámavosti. Vitamin A můžete doplňovat i uměle, ale mnohem lepší je konzumovat potraviny, které ho obsahují. Pomůže také v boji proti rakovině, funguje jako prevence proti této zhoubné nemoci. Proto stojí za to si najít potraviny, které jsou zdravé a plné vitaminu A.

Zdroj: https://www.lvcenter4sight.com/vitamin-d-and-the-eye-uveitis-macular-degeneration-and-dry-eye/