Rake With Fallen Leaves Autumn Gardening Cold Season Cleaning Yellow Leaves Fall

Opadané listí lze na zahradě využít jako mulč, hnojivo nebo přídavek do kompostu

V létě má každý zahradník frmol, který ustane s posledním sklizeným jablíčkem a zoranými záhony. Přes pokles teplot existují další povinnosti, které jsou na seznamu toho, co se musí před zimou udělat. Jedním ze stěžejních bodů je hrabání listí, o jehož smyslu mnozí tápou a z toho důvodu nechávají tento organický odpad ležet na trávníku. Proč je lepší (ne)vzít hrábě do ruky a jak listí ještě využít?

Ve znamení listopadu

Pohled na podzimní přírodu, o to více listopadovou, skýtá potěšení z pestrých barev z listů, které brzy upadnou na zem. Tento klasický životní cyklus přírody uchvacuje, ale přináší také práci. Odstranit listí ze zahrady je nutností, byť může tento odpad na záhonech být považován za přírodní kompost. Větší množství listů a větviček škodí, hlavním důvodem, proč sáhnout po hrábích, je možnost zavlečení různých plísňových chorob na záhony, což negativně ovlivní příští sezónu.

Proč nechat listí na zahradě

Zastánců permakulturní zahrady je stále více a hrabání listí považují za zbytečnost, dokonce za činnost, která přírodě ubližuje. Listy totiž pomáhají zúrodnit zeminu a chrání ji před vysušováním. Samozřejmě listy jsou organickým hnojivem a též zdrojem potravy pro žížaly a jiné bezobratlé živočichy nebo útočištěm pro ježky. Určitá vrstva může fungovat jako izolace, proti chladu i proti vysušování zeminy. Tyto argumenty ale nejsou důvodem pro to, aby se hrábě zcela pověsily na hřebík.

collecting-leaf-apple-orchard
Zdroj obrázku: Freepik

Hrábě připravit, jde se na to!

Zatímco jedni razí teorie nehrabat vůbec, druhá část se kloní k odstraňování tohoto organického materiálu ze zahrady. Listí je sice přírodní hnojivo, ve větší míře může vést k omezení přístupu vzduchu a vody do půdy. Důležitým argumentem, proč nenechávat listy na trávníku nebo na záhonech je možnost rozvoje plísně sněžné, případně dalších houbových onemocnění, které se mohou projevit na vysázených rostlinách na jaře. U stálezelených rostlin pak listí může zamezit přístup slunečního záření, ve větší míře pak dochází v hromadách ke hnití a k usídlení nezvaných návštěvníků.

Využití listí na zahradě

Jak tedy správně hrabat? Ideální je odstraňovat vrstvy spadaného listí z trávníku a vytvářet z nich kupky kolem stromů a keřů, aby se tímto způsobem ochránily před mrazem. Organický materiál se může použít též do záhonů jako hnojivo nebo jako mulč na zakrytí cibulovin. Mokré listí se může použít do domácího kompostu, odvézt do popelnice na bioodpad nebo do kompostárny.

Zdroj: https://www.thespruce.com/why-necessary-to-rake-leaves-off-the-lawn-2132361