Procházka lesem může skončit i fatálně. Nebezpečí číhá tam, kde ho nikdo nečeká

Během letošního léta odborníci informovali o nebezpečí, které představuje konzumace lesního ovoce. Jedná se především o plody, které si utrhneme v lese a ihned je sníme. To přitom dělá většina z nás. Pravdou je, že většina z nás nepřemýšlí nad tím, že v lese žije mnoho zvířat a mohou na keře s borůvkami, jahodami nebo malinami vykonat svou potřebu. To může ohrozit naše zdraví. Jak?

Lékaři vydali jasné varování

Podle lékařů je konzumace nemytého lesního ovoce velmi nebezpečná. Nemusí se to přitom projevit ihned. Tasemnice Echinococcus multilocularis způsobuje echinokokózu, která se může projevit až po několika letech. Do lidského těla se dostane na kontaminovaném lesním ovoci. Nejnebezpečnější jsou přitom výkaly lišek.

Čtěte také:  Nechuť k jídlu může znamenat větší problém, než se zdá. Najděte příčinu co nejdříve

Nemoc je velmi vážná. Polycystická kapsulární struktura prorůstá do jaterního parenchymu podél cév a žlučovodů. V první řadě larvy tasemnice napadnou játra a žlučník. Potom se ale mohou rozšířit i do dalších orgánů v těle, aniž byste si toho všimli. Navíc se mohou šířit také krví a infiltrovat se do všech částí těla.

Zdroj obrázku: Freepik

Játra jsou rizikovým orgánem

Nejhůře při echinokokóze dopadnou játra. Larvy jsou nejdříve velké jen pár milimetrů, ale mohou se vyvinout až do desítek centimetrů. Neléčená echinokokóza je smrtelná. Úmrtnost je přes 90 procent, takže bychom nad tím neměli jen mávnout rukou. Tasemnice tohoto druhu je dokonce považovaná za nejnebezpečnější z lidských parazitů.

Čtěte také:  Zbavte se kuřích ok pomocí darů přírody. S trochou trpělivosti se vám brzy uleví

Z jater se tasemnice obvykle přesune do žlučníku, plic, sleziny a do kostí. Postupně ovládne celý organismus a mnoho lidí si přitom vůbec neuvědomí, že má tohoto parazita v těle. Až půjdete příště do lesa a budete chtít ochutnat plody borůvek nebo jiného ovoce přímo z keře, myslete na tuto nemoc. Pár kuliček ovoce vás totiž může dostat do nemocnice, pokud je před konzumací neumyjete.

Zdroj: https://cwhl.vet.cornell.edu/disease/echinococcosis