Family reading

Projekt čtení pomáhá

By: Pierre Vignau

Už jste někdy o tomto projektu slyšeli? Že ne? Nevadí, protože níže si něco o tomto projektu povíme a pokud jste vy sami vášniví čtenáři, anebo spíše vaše děti a vnoučata, tak je můžete do tohoto projektu také připojit.

Co je to projekt čtení pomáhá?

Projekt čtení pomáhá je úžasná věc, která zkombinuje dvě věci, jednak podporuje čtení dětí a jednak pomáhá lidem, kteří to podporují. Dokonce si samy děti mohou vybrat, komu budou chtít pomoct.

Jak tento projekt funguje?

Princip je velmi jednoduchý. Přihlásíte se do projektu čtení pomáhá a pak už stačí, když budete číst, protože zde je seznam knih, které jsou rozděleny podle věkové kategorie. A děti si vyberou knihu, kterou již přečetli, kliknou na ní. Pak dostanou pár otázek, na které musí odpovědět správně. A podle toho, zda na otázky ohledně knihy odpoví dobře či špatně dostanou určitý kredit. A až se jim nějaký kredit nahromadí, tak jej mohou poslat na nějakou charitu či pomoc někomu v nesnázích, což si sami mohou zvolit ze široké škály možností.

Kdo se může do tohoto projektu přihlásit?

Projekt čtení pomáhá je určen hlavně pro děti, aby je jistým způsobem motivoval k tomu, že musí vzít knihu do ruky a číst. Jedná se o žáky základních, ale také středních škol. Každý žák si může vybírat ze seznamu knih, která je určena pro jeho věkovou kategorii anebo dokonce mohou si vybrat nějakou knihu i z kategorie, která je o jednu úroveň výše.

Kolik knih je na seznamu?

Tento projekt ještě není úplně dokončen, pořád se na něm pracuje a stále se hledá něco, čím by šel projekt obohatit. Zatím je standart, že v každé věkové kategorii najdete minimálně dvacet knih, avšak tento počet by se měl stále zvyšovat, protože projekt čtení pomáhá plánuje mít sto knih ke každé kategorii.

Kolik kreditu mohu dostat?

Kredit, který můžete dostat, se vztahuje pouze na správně zodpovězený test. Pokud veškeré otázky zodpovíte správně, dostanete padesát kreditů. Padesát kreditů, je pak převedeno na peníze padesát korun. Těchto padesát kreditů musíte vcelku vložit na jednu charitu, ale pokud si kredit nahromadíte, tak později jde posílat různé množství kreditů na různé charity. Takže můžete aspoň trochu pomoci každé charitě, ale také můžete zůstat věrní jen té jedné.

Co když nezodpovím všechny otázky správně?

Projekt čtení pomáhá myslí i na to, že některé knihy jste již četli dávno a tak si neopatujete veškeré informace, zejména pokud jde o detaily, proto také máte na test z každé knihy tři pokusy, což znamená, že pokud jste na něco zapomněli, můžete si knihu znovu prolistovat a máte další pokus na to, abyste si své skóre vylepšili.

Projekt čtení pomáhá je výborná varianta, jak motivovat děti ke čtení a zároveň pomoci, těm kteří to potřebují.