Mosquito 3860900 1920 (1)

Proti komárům zafungují oblíbené vůně z vlastní zahrádky i změna stravy

Nebylo by hezké, kdybyste mohli strávit letní večery bez neustálého bzučení komárů a svědivých štípanců? Dobrá zpráva – můžete! A ještě lepší je, že se proti komárům můžete bránit, aniž byste museli použít chemické repelenty, které mohou způsobovat problémy se zdravím a nejsou šetrné ani k našemu životnímu prostředí. S přírodními repelenty se takovým problémům vyhnete a navíc jsou vhodné i pro děti. Přečtěte si několik tipů, jak účinně bojovat s komáry. 

Rostlinné zbraně

Jestli máte zahradu, určitě se vyplatí vysadit rostliny, jejichž éterické oleje odpuzují hmyz. Patří mezi ně citronový eukalyptus, který obsahuje citriodiol, což je přirozený ekvivalent chemických repelentů. Dále tolik oblíbené pelargonie (muškáty) anebo myrta a jalovec. V květináči na balkoně nebo parapetu si zasaďte bazalku, jejíž intenzivní aroma hmyz nesnáší. A víte, že rostlinka zvaná rýmovník (známý také jako molice) nebojuje jen proti nachlazení? Díky aromatickým éterickým olejům v jeho listech odpudí i otravné komáry!

Zdroj obrázku: Pixabay

Spolehlivý ocet a cibule

Chcete-li strávit pohodový večer bez komárů, zavítejte do obchodu s potravinami. Vyberte si středně velkou cibuli, tu oloupejte, nakrájejte na silné plátky a položte na parapet nebo na talíř, který položíte do blízkosti vašeho posezení. 

Další účinnou potravinou, která dokáže odehnat komáry, je obyčejný ocet. Zejména v kombinaci s listy ořešáku. Pro přípravu směsi nalijte do hrnce 1,5 šálku octa a přidejte několik umytých a jemně nasekaných listů ořešáku. Nechte naložené několik hodin a pak 10 minut povařte. Před odchodem ven potřete roztokem kůži. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Strava a éterické oleje

To, jestli budeme komáry přitahovat, nebo ne, můžeme ovlivnit i tím, co jíme. Potraviny s vitamínem B6 – celozrnné výrobky, kvasnice, játra, ryby, brambory, banány – mění vůni potu a komáry odrazují. Již zmíněné éterické oleje se nenacházejí jen v listech rostlin, ale dají se v dnešní době pořídit v obchodě. Proti komárům nejlépe poslouží hřebíček, pačuli, eukalyptus nebo borovice. 

Zdroj: https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant