Close Up Shot Mosquito Leaf

Proti molům a komárům se můžeme bránit aromatickými rostlinami

Hezké dny, které zažíváme na jaře, v létě a na podzim, vyzývají k tomu, abychom čas trávili minimálně na zahradě nebo balkóně, pokud nemůžeme zrovna vyrazit do přírody. Hezký pobyt na balkoně se však může změnit během chvilky v nepříjemný zážitek. O ten se postará především komár nebo jiný otravný hmyz. Není třeba zoufat, stačí, když využijete síly přírody a začnete pěstovat některé rostliny, které tento hmyz odradí.

Rostliny rodu Plectranthus

Tato rostlinka má mnoho názvů, nejčastěji ji známe pod jménem molice. Tento rod obsahuje na 350 druhů, můžete narazit i na Coleus. Jedná se o rostliny jako například španělský tymián, kubánské oregano, mexický nebo řecký eukalyptus. Celkově tyto rostliny mají cenné vlastnosti, zejména proti komárům a molům.

Zdroj obrázku: Freepik

Plectranthus coleoides

Tato rostlina pochází z Dálného východu. Vypadá zpočátku nenápadně. Nejdříve vyrůstají malé výhonky, které jsou pokryty zelenými listy s bílými okraji. Po nějaké době vyroste a jeho objem nabobtná, takže ve výsledku z rostliny vznikne kompaktní hrudka s visícími stonky dolů. Časem se mohou objevit i květy, ale ty se většinou ztratí v houští.

Samotný vzhled rostliny je atraktivní, který je doplněn i příjemnou vůní. Na člověka působí příjemným a uklidňujícím dojmem, zatímco na hmyz, konkrétně na komáry a moly, působí dráždivě, proto se mu vyhýbají. Péče o rostlinu je nenáročná.

Péče

Co potřebuje tato rostlina pro svůj růst?

  • Světlo – Miluje slunce, takže jižní nebo západní expozice je ideální.
  • Vodu – Substrát nesmí proschnout, ale nesmí být pod vodou, proto je ideální pravidelná zálivka.

Ačkoliv se jedná o trvalku, v našich podmínkách nepřežije celoroční pobyt na balkoně. Rostlina trpí v mrazech, proto se nabízí dvě možnosti. První z nich je její přesun dovnitř bytu, nebo si každoročně pořizovat nové sazenice.

Zdroj: https://orangecountycablerailing.com/how-to-keep-bugs-away-from-your-apartment-balcony/