Proti sršňům lze bojovat pastmi, aromatickými rostlinami nebo sítí

Co může zhatit posezení na zahradě nebo opalování na trávníku? Rozhodně dotěrné bzučení, které naznačuje, že se blíží opravdu nebezpečný tvor. Sršeň! Velikostně o dost větší než vosa a nadmíru nebezpečný, protože jeho jed může způsobovat závažné zdravotní obtíže. Sršni se snadno mohou také dostat do interiérů při otevřených oknech. Na zahradě i v domácnosti je proto potřeba zřídit přírodní bariéru proti tomuto hmyzu. Jaké rostliny fungují proti sršňům jako účinný odpuzovač?

Trochu jiná vespa

Po Vespě coby motorce touží většina, ale po setkání se sršněm, jehož latinský název je právě vespa, už málokdo. V tuzemsku se vyskytuje pouze jeden zástupce sršňů, takzvaná sršeň obecná, která dorůstá do velikosti až 3,5 centimetru. Hnízda mívají do jednoho metru. Domovinou sršňů je mírný pás Evropy a Asie a vyhledávají lesy, kde si vytváří hnízda v korunách stromů. Sršni si mohou vytvářet hnízda i v blízkosti lidských obydlí, nebo přímo na půdách domů, proto je potřeba obezřetnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jed i na dálku

Sršeň má nálepku hrůzostrašného tvora. Podle odborníků není jed tohoto hmyzu nebezpečnější než například vosí, přesto se musí dbát opatrnosti, protože sršeň může v ohrožení vystříknout svůj jed i na dálku a zasáhnout oči. Toxický jed obsahuje acetylcholin, který může způsobovat podobné příznaky jako při zásahu pepřovým sprejem, při bodnutí bolest a pálení. U citlivých jedinců, dětí, seniorů nebo alergiků pak může jed vyvolat anafylaktický šok.

Přírodní ochrana proti sršňům

Jakým způsobem ochránit zahradu a obydlí před sršni? Možností je několik, zejména je vhodná výsadba rostlin, které svými pachy sršně odpuzují. Jedná se o rostliny, jako jsou česnek, máta, bazalka, tymián, levandule, rovněž macešky, měsíčky nebo muškáty. Okna se doporučuje zajistit sítěmi, případně nastražit pasti v okolí ze šťávy a piva v PET lahvi zavěšené na větve stromů. Větrací mřížky, parapety a zárubně je také možné ošetřit speciálními odpuzujícími aerosoly.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/351304766_HEALTH_EFFECTS_OF_HORNETS, https://www.healthline.com/health/hornet-sting, https://www.britannica.com/animal/hornet-insect, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24568-acetylcholine-ach, https://www.cdc.gov/niosh/topics/insects/beeswasphornets.html