Proti vodnímu kameni působí účinně ocet nebo pasta z jedlé sody
Vodní kámen představuje pro mnoho z nás obávaného nepřítele při úklidu, zejména koupelny. Tato usazenina tvořená převážně vápníkem je velmi těžká na odstranění a stává se ještě vytrvalejší, čím déle ji necháme bez pozornosti. Přesto ale existuje několik prostředků, které si s tímto nevzhledným nešvarem poradí. A co víc? Většina z nás už má tyto suroviny dávno doma.
Kyselina v podobě octa na pomoc proti vodnímu kameni
Ocet, jak většina z nás ví, je naředěná kyselina octová. To znamená, že si poradí se spoustou jiných látek a minimálně poslouží k jejich narušení. Stačí tak, když ocet nalijete přímo na vámi vybrané místo. Vždy ho nechte nějakou dobu působit, aby měl čas usazeniny narušit a aby vám tak šly snadněji dolů. Pokud nepotřebujete prostředek tak silný, můžete ocet naředit dle potřeby vodou. Zároveň pokud vám ocet z míst stéká a máte pocit, že kvůli tomu nepůsobí, jak má, můžete zkusit metodu vaty. Ta spočívá v tom, že v octu namočíte vatu a tu pak na postižené místo přiložíte. Tímto způsobem bude ocet působit tak, jak má, na správném místě a po delší dobu. Pokud doma nemáte ocet, můžete ho nahradit třeba citronovou šťávou.
Abrazivní látky, které s kamenem zaručeně pomohou
Dalším způsobem, jak s vodním kamenem zatočit, je pomocí prostředků, které mají nějakou abrazivní složku. Vodní kámen tak nenaruší pomocí chemikálií, ale pomocí tvrdých částeček, které ho naruší mechanicky. Tímto způsobem můžete použít například jedlou sodu. Z té stačí udělat pastu smícháním s vodou a postižené místo jí vyčistit. Pasta je pro toto využití také vhodná.
Pokud chcete částečky jemnější, zkuste využít mouku. Před jejím použitím ale postižené místo opravdu dobře osušte, ať se z mouky nestane kaše. Ztratila by tak svou drhnoucí schopnost. Po vysušení a nanesení mouky pak místo leštěte, dokud nebudete spokojení s výsledkem.
Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2009/aug/23/how-to-remove-limescale