Průjem během cestování zastaví zralý banán, dobře působí také bylinné čaje

Cestování je oblíbenou volnočasovou aktivitou, které propadá stále více lidí. Cestovat můžeme po vlasti nebo se můžeme vydat za její hranice k sousedům i do větších dálek. S poznáváním cizích krajů je spojeno nejen dobrodružství a zajímavé zážitky, ale také bohužel někdy nepříjemné zdravotní problémy. Ty obvykle přicházejí po požití kontaminované pitné vody. Jak se průjmu co nejrychleji zbavit?

Trávicí problémy na cestách

V zahraničí je třeba být při konzumaci jídla velmi opatrný. I když si člověk kolikrát dává pozor, tak se někdy průjmu prostě nevyhne. Často ho postihne v takové destinaci, jakým je například Egypt. Ne nadarmo se pak o průjmu říká, že je „faraonovou pomstou“. Určitě stojí za to si s sebou na cesty vzít do příruční lékárničky léky na potlačení průjmu. Nevíte, kdy se vám budou hodit. Dále je pak zapotřebí upravit jídelníček. Některé potraviny jsou i při průjmu povoleny.

Hnědé banány

Doma byste se na takové banány už možná ani nepodívali, pokud by byly hnědé se skvrnami. Přitom se ale jedná o stále poživatelné ovoce, které je bohaté na fruktózu s nízkým obsahem vlákniny. Právě takové banány dokážou potlačit průjem. Jsou lehce stravitelné a člověku dodají ihned potřebnou energii.

Zdroj obrázku: Freepik

Skořice, zázvor, fenykl

Antibakteriální, protizánětlivé a antivirové účinky má také skořice. Když ji sníte společně s přezrálým banánem, svým střevům velmi prospějete. Totéž platí pro čerstvý zázvor. Ten nakrájíte na malé kousky, zalijete vroucí vodou, dochutíte skořicí a necháte chvíli vyluhovat. Pak můžete takto připravený nápoj pít.

Heřmánkový čaj

Výborný na žaludeční problémy je heřmánkový čaj. Ten je dokonce možné podávat i malým dětem. Můžete ho ochutit přírodním medem. Heřmánek má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky a dokáže ulevit od trávicích potíží, jako je například nadýmání. Určitě se vyplatí si ho s sebou na dovolenou přibalit do kufru.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7315-travelers-diarrhea, https://www.healthline.com/health/what-to-eat-when-you-have-diarrhea, https://www.medicalnewstoday.com/articles/266069, https://www.medicalnewstoday.com/articles/320031