Popaleniny1

První pomoc při popáleninách: základní postup je jednoduchý a ihned uleví

První pomoc a základní postup při popáleninách je velmi důležitý, protože si díky tomu nejen ulevíte od bolesti, ale také se rána rychleji zahojí. Znáte správné kroky, které musíte udělat ihned po spálení? Dnes se podíváme na to, jak byste správně měli postupovat. Není to nic složitého a podíváme se nejen na bolavou ruku, ale také šikovné tipy na popálený jazyk.

Spálenina ruky

Poté, co si spálíte ruku, ji ochlaďte proudem studené vody. Nesmí být ovšem úplně ledová. Držte ruku pod proudem, dokud bolest nezmizí. Tímto způsobem snížíte teplotu a zabráníte poškození kůže. Zároveň uvolníte tlak a snížíte bolest. Ruka po větším spálení rychle oteče, takže si okamžitě sundejte hodinky, náramky, prsteny nebo halenku či košili s pevnější manžetou.

Zdroj obrázku: Freepik

Následně byste měli ruku zajistit obvazem. Po jemném zaschnutí spálené oblasti překryjte ránu čistým obvazem, ideálně sterilní gázou, kterou byste měli mít vždy připravenou v domácí lékárničce. Pokud popálenina zasáhne i prsty, vložte kousek přeložené gázy nebo kousek obvazu mezi prsty, aby se nelepily.

Popáleniny jazyka

Častěji, než se spáleninou ruky nebo nohy, se zaručeně setkáváte s popáleným jazykem. Pokud jste se popálili od horkého čaje, jedna z následujících rad vám hodně pomůže. Dejte si do úst lžíci studeného přírodního jogurtu a podržte ho v ústech po dobu asi jedné minuty. Chladivý jogurt stáhne nepříjemné pálení a budete si moci vychutnat další pokrmy.

Zdroj obrázku: Freepik

Další možností je cucat lžičku medu. Med působí jako antibiotikum a zabraňuje rozvoji infekce. Stejně dobrou pomocí je ale také obyčejná kostka ledu, která příjemně chladí a zmírní bolest. Vyzkoušet můžete také zajímavý trik, kdy si nasypete na jazyk špetku cukru a přitlačíte jej na patro. Okamžitě byste měli pocítit úlevu. Poté si ústa vypláchněte vlažným nálevem z lněného semínka. Dělejte to čtyřikrát denně a bolest i nepříjemný pocit rychle ustoupí.

Zdroj: https://www.webmd.com/first-aid/thermal-heat-or-fire-burns-treatment