dog-843800_1920

Psí kamarád je láska na celý život. Některá plemena ale nejsou vhodná pro děti

Po věrném chlupatém kamarádovi touží mnoho dětí. Při výběru pejska by vás měla zajímat hlavně jeho povaha, která často vychází z rasy. Některým byste se měli raději vyhnout, protože se s malými dvounožci příliš nekamarádí a je u nich vyšší pravděpodobnost, že dítěti ublíží. Naopak existuje celá řada psů, kteří děti přímo milují: labradoři, retrívři a novofundlandští psi.

Americká studie nejnebezpečnějších plemen

Američtí vědci prováděli výzkum, při kterém analyzovali tisíce případů pokousání dítěte. Zaměřili se na to, které rasy nejčastěji útočí na děti a proč. Asi nikoho nepřekvapí, že přední příčky obsadila bojová a služební plemena. Na prvním místě se ale překvapivě umístili kříženci. Často se jednalo o jedince žijící na ulici nebo pejsky z útulku, se kterými bylo v minulosti špatně zacházeno. Tato zvířata se velmi těžko vyrovnávají se stresovými situacemi a musí se k nim přistupovat jemně a opatrně. Toto ale těžko vysvětlíte malému dítěti, které může úzkostného psa vylekat i rychlým pohybem. Pes se pak cítí ohrožený a zaútočí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Druhé místo tohoto žebříčku obsadil americký pitbulteriér (pitbul), který patří mezi bojová plemena. Disponuje velkou odolností vůči bolesti a z toho důvodu je často zneužíván k ilegálním psím zápasům. Pitbul není zlý, ale potřebuje mít nad sebou pevnou ruku. Pokud má pocit, že někdo ohrožuje jeho pána, útočí rychle a bez varování. Proto může napadnout i zvídavé skotačící dítě, které žádnou hrozbu nepředstavuje. Mezi další plemena, která byste si k dětem neměli pořizovat, patří:

  • německý a kavkazský ovčák,
  • rotvajler,
  • americký buldok.
Zdroj obrázku: Pixabay

Nastavte pravidla

Než do vašeho domu přivedete nového člena rodiny, měli byste dětem důkladně vysvětlit, jak se k psovi chovat. Není to hračka, ale živý tvor, který vnímá bolest i strach. Ke zvířeti by měly přistupovat s úctou a respektem. Zakažte jim tahání za ocas a podobné lumpárny. Můžete dítěti svěřit snazší úkoly v rámci péče o psa, pokud je na to dost staré. Díky tomu si vytvoří se zvířetem pouto a naučí se zodpovědnému chování.