Full Shot Woman With Fabric Bag

Pustit na přechodu mě máš, protože mám přednost. Ne proto, že jsem sexy a ty se chceš podívat

Blížím se k přechodu pro chodce a už z dálky vidím ten lačný pohled muže, který zpomaluje a gestem mě pouští. Ne proto, že by to byl řidič gentleman. Je to jenom proto, že se mu líbí moje postava, moje oblečení a on si mě chce prohlédnout. Na ulici by byl za úchyla. Ale v autě to vypadá, že jen kontroluje, až přejdu, a on bude moct jet. Jako žena moc dobře poznám ten rozdíl, kdy mně někdo umožní bezpečné přecházení jenom tak a kdy je to proto, že potřebuje uslintaně zírat na moje tělo a nohy v minišatech.

Procházet se městem, obdivovat architekturu a užívat si urbanistického ruchu může být pro mnoho žen komplikovaným zážitkem. Proč? Protože někdy jsou respekt a ohleduplnost, které by měly dostávat, zastíněny nevhodným a nežádoucím chováním ze strany některých řidičů. Pro mnoho žen je přecházení přes ulici víc než jen otázkou bezpečnosti – stává se také zdrojem nepříjemného pocitu z nežádoucí pozornosti.

Pokud jste žena, možná jste to zažila: přiblížíte se k přechodu a vozy náhle a nesmlouvavě zastavují, i když nebyl záměr přejít. Když pak skutečně přecházíte, cítíte na sobě pohledy, které se zdají více zaměřené na váš vzhled než na to, zda bezpečně přejdete silnici.

Ačkoli může být pro některé těžké si představit, že by tato situace byla skutečná, pro mnoho žen je to bohužel realitou. Místo toho, aby se cítily respektované a chráněné v dopravním prostředí, jsou často objektivizovány a stávají se terčem nevhodných pohledů.

portrait-young-beautiful-african-american-fashion-model-woman-walking-crosswalk-wear-green-top-black-shiny-wet-look-pants
Zdroj obrázku: Freepik

Samozřejmě je důležité zdůraznit, že ne všichni řidiči se takto chovají. Mnoho řidičů pouští chodce na přechodech jednoduše proto, že to je správná a ohleduplná věc. Avšak ty situace, kdy je respekt maskován nevhodným zájmem, mohou mít na ženy hluboký dopad. Mohou cítit, že jsou jejich bezpečí a pohodlí obětovány pro potěšení druhých.

Co můžeme udělat, abychom tento problém vyřešili? Nejprve je důležité uznat, že to je skutečný problém. Diskuse a osvěta o tom, jak se ženy cítí na veřejných místech a jaký dopad má na ně nevhodné chování, jsou zásadní. Měli bychom také vytvářet kulturu, kde jsou respekt a empatie prioritou a kde je nevhodné chování odsuzováno a neakceptováno.

Veřejný prostor by měl být místem, kde se všichni cítí bezpečně, respektovaně a pohodlně. A to zahrnuje i přechody pro chodce. Je čas, abychom začali respektovat ženy jako lidi, a ne jako objekty k obdivu.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek