Rajčata se vyplatí pěstovat na každé zahradě. Kromě šťavnatých plodů najdou využití i listy

Rostlinný hnůj je zahrádkáři vysoce ceněný jako ekologický prostředek k mobilizaci plodin pro růst a bohatý výnos. Pravděpodobně nejznámější je kopřivový hnůj, díky kterému se mnozí lidé začali příznivě dívat na tento bodavý plevel. Tady však výhody přirozených způsobů péče o zahradu nekončí.

Hnojení a zalévání

Hnůj z rostlin, které se běžně vyskytují v našich zahradách, ale i na loukách a polích, je prvotřídní domácí přípravek, který vyživuje rostliny, činí je odolnými vůči chorobám a pomáhá eliminovat škůdce. Můžete si jej snadno připravit sami, nepotřebujete ani specializované vybavení, ani odborné znalosti v oblasti zahradnictví. Toto hnojivo můžete používat během celého vegetačního období a zůstává bez negativního vlivu na přírodní prostředí.

Při pěstování rajčat se zahradníci zaměřují především na jejich péči, často krmí rostliny kopřivovým hnojem. Od časného jara naše myšlenky již putují k letní úrodě šťavnaté zeleniny, takže vynakládáme veškeré úsilí, abychom se ujistili, že nic nezasahuje do našich snah. Tentokrát doporučujeme podívat se na rajčata z jiné perspektivy a vidět v nich cennou surovinu, která bude sloužit jiným pěstovaným rostlinám a okrasným květům.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyrobit hnůj z rajčat

K jeho přípravě můžete použít všechny zelené části rostliny – listy i stonky. Jejich výhodou je vysoký obsah draslíku, betakarotenu a vitamínů C a E. K přípravě hnoje používejte pouze zdravé části rajčat. Zlikvidujte ty, na kterých se objevilo poškození nebo podezřelé zbarvení. Příprava je velmi jednoduchá a podobná jako u hnojiva z kopřiv.

Rozdrťte zelené části rajčat, pevně je utěsněte na dno plastového kbelíku. Na asi 300 gramů listů a stonků potřebujete jeden litr vody. Nalijte ji do kbelíku, pokud chcete být co nejvíce ekologičtí, použijte dešťovou vodu. Následně nechte odstát alespoň dva týdny, jednou denně ale směs promíchejte. Když z povrchu zmizí pěna, je to signál, že hnůj je připraven. Pamatujte na to, že se jedná o vysoce koncentrovaný přípravek, takže pro zalévání ho rozřeďte s vodou v poměru 1 : 10. Aplikujte přímo na půdu, aby se všechny živiny dostaly ke kořenovému systému.

Zdroj: https://www.tomatobible.com/tomato-leaves-uses/