Stitna Zlaza1

Rakovina štítné žlázy je závažná, při včasném odhalení ji lze ale snadno léčit

Velmi často se dnešní svět potýká s rakovinou jako hlavní nemocí civilizace. Patří sem také rakovina štítné žlázy. Dobrou zprávou je, že pokud je toto onemocnění objeveno včas, dá se operativním zákrokem snadno odstranit. Vyhledání lékařské pomoci co nejdříve je v tomto případě velmi důležité. Poznejte první příznaky co nejdříve.

Hlavní příznaky štítné žlázy

Příznaky onemocnění rakovinou štítné žlázy nejsou příliš zřetelné a specifické, proto je nejdůležitější při potížích navštívit lékaře a požádat o ultrazvukové vyšetření nebo o komplexní laboratorní výsledky.

Zdroj obrázku: Freepik

Mezi nejčastější příznaky patří otok krku, zvětšené lymfatické uzliny nebo potíže s polykáním. Zbystřit byste měli také v případě, že z nepochopitelného důvodu začnete chraptět nebo vás začne bolet v krku.

Nemusíte se bát kvůli každé zvětšené uzlině

Každá nemoc štítné žlázy je vyznačena zvětšenými uzlinami na krku, nemusí se jednat hned o rakovinu. Je důležité zjistit, zda je uzlina v přední části krku teplá nebo studená. Mezi obvyklé, a ne příliš nebezpečné typy nemocí štítné žlázy se zahrnují všechny příznaky, které doprovází teplá zvětšená uzlina. Takové zdravotní komplikace doprovází často zrychlený tep, úbytek na tělesné hmotnosti nebo větší pocení. V případě studené uzliny na krku se může jednat o možné riziko rakoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Existuje více druhů rakoviny štítné žlázy

Tou nejběžnější formou rakoviny štítné žlázy, která postihuje pacienty z 80 % případů, je papilární. Dalšími druhy této rakoviny jsou:

  • dřeňová,
  • folikulární,
  • anaplastická.

Při léčbě rakoviny štítné žlázy je důležitá rychlá diagnostika a následné řešení. Tím je obvykle celkem jednoduchý chirurgický zákrok, kdy je odstraněna celá lymfatická uzlina v oblasti krku. Ta má totiž v sobě veškeré rakovinotvorné buňky, což může být životu velmi nebezpečné.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thyroid-cancer/symptoms-causes/syc-20354161