
„Rape culture“ dělá z oběti viníka, nevědomě ji můžete podporovat i vy
„Rape culture“ je anglické sousloví, které se do češtiny může přeložit doslova jako kultura znásilnění. Mnozí tvrdí, že v ní žijeme a vlastně ji i podporujeme! Říkáte si, jak bych mohla podporovat něco tak otřesného a strašného, jako je znásilnění? Podívejme se na to blíž.

Vlastně si o to říkala
Představte si jednoduchou situaci. Ve zprávách vidíte, že muž znásilnil sotva 20letou dívku, když šla pozdě v noci domů. Říkáte si, jaká to je chuděrka a nebožátko, že ji potkalo něco takového, a v duchu se ptáte, co za monstrum by něco takového udělalo. Ovšem poté uvidíte fotku dívky. Má na sobě minišaty, možná krátkou sukni a tričko s velkým výstřihem a vaše myšlenky rázem změní směr, že ano?
- Co čekala, když se obleče takhle?!
- S tím vyzývavým vzhledem si to zasloužila.
- Prakticky si o to říkala.
Možná vám to nepřijde nijak převratné, ale už jenom těmito pár myšlenkami vlastně říkáte, že to, co se stalo, byla dívčina chyba, i když je v této rovnici jasně obětí zločinu. A zločinec sám? Ten, pokud si přečte pár podobných komentářů na sociálních sítích, získá pocit, že udělal jen správně a ve svém řádění bude pokračovat.

Jak tohle změnit?
Na změnu nikdy není pozdě, i když nám to tak někdy může připadat. Ženy by neměly být obětí zločinu jako je znásilnění jen proto, že se pěkně oblékly a nalíčily se. Samy si vybavte, jak se fintíte, když jdete do baru a chcete se, jak se říká, „blýsknout“. Taky asi nepůjdete v ušmudlaných teplákách s dírou na koleni, že ne?
Takže až příště uvidíte nebo zaslechnete něco podobného a někdo vyhrkne: „Co čekala, s takovým oblečením?“, snad si vzpomenete na tento článek, snad si vzpomenete, že ženy a dívky by neměly být trestány a ponižovány za to, že vypadají krásně. A že muži, kteří neumějí ovládat sebe a své méně civilizované tendence, by měli být přísně potrestáni jako zločinci, kterými jsou.