Recept na dlouhověkost odhalen. Vědci určili nejzdravější jídelníček, který prodlužuje život

Co jíst, abychom žili co nejdéle? Touto otázkou se vědci zabývají už roky. Nyní se jim ale podařilo identifikovat optimální dietu k prodloužení života, která zohledňuje složení jídel, kalorický příjem a také frekvenci a načasování konzumace. Dlouhá léta zkoumali vztah mezi živinami, geny a očekávanou délkou života, aby se dobrali uspokojivého výsledku.

Kdy a co bychom měli jíst?

Odborníci uvádějí, že základem je střídmá konzumace zpracovaných sacharidů, nízké, ale dostatečné množství bílkovin pocházejících převážně z rostlinných zdrojů a přiměřená hladina rostlinných tuků, která by měla tvořit zhruba 30 % celkového energetického příjmu. Také doporučují sníst všechno jídlo dne během 12 hodin a zbytek dne se postit.

A jaké jsou konkrétní produkty, po kterých bychom měli co nejčastěji sahat? Jsou to především luštěniny, celozrnné výrobky a zelenina. Dále je vhodné jíst některé ryby a naopak co nejvíc omezit červené i bílé maso. Ideální je vyhnout se cukru a rafinovaným obilovinám, naopak prospěšné je menší množství ořechů, olivový olej a také malé množství hořké čokolády.

Zdroj obrázku: Freepik

Dieta se podobá té středomořské

Tím ale výzkum nekončí, odborníci se dále chtějí soustředit na studii s asi 500 dobrovolníky z jižní Itálie. Dieta pro dlouhověkost je totiž podobná dietě středomořského stylu. V Itálii se mnoho lidí dožívá sta let, jejich strava bývá bohatá na zeleninu a ryby a méně na bílkoviny. Dieta by ale samozřejmě měla být přizpůsobena věku, pohlaví, zdraví a genetické výbavě člověka.

Lidé, kteří chtějí optimalizovat svůj jídelníček pro dlouhověkost, by měli spolupracovat s výživovým poradcem na vytvoření plánu, který se zaměří na menší, postupné změny. Takový postup je totiž z dlouhodobého hlediska efektivnější a udržitelnější. Také je samozřejmě nutné chodit na preventivní prohlídky k lékaři, přestat kouřit, víc se hýbat a celkově svůj styl života změnit k lepšímu.

Zdroj: https://www.webmd.com/healthy-aging/features/longevity-foods