Hikers 1147796 1280[1]

Běžná chůze je pro tělo víc prospěšnější, než si myslíme. Stačí pár kroků a každý může pocítit změny

Když se řekne chůze, každý si představí jenom potřebný přesun z jednoho místa, na místo druhé. Tento pohyb tedy vnímáme spíše prakticky. Realita je však taková, že na chůzi můžeme pohlížet i jako na něco skutečně blahodárného, až unikátního. Málokdo to tuší, ale mnohdy stačí opravdu jenom několik málo kroků a s naším tělem se začnou dít zázraky. Kdo to vyzkoušel, ten to potvrzuje. Kdo se ještě na svou první procházku nevydal, měl by to zkusit. Díky ní zjistí, proč je vhodné tento základní pohyb vykonávat pravidelně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Benefity cvičení zvaného chůze

Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že i chůze je cvičení a pokud budou chodit, velice tak prospějí své kondici a celkovému zdraví. Mezi nepopiratelné výhody chůze jako znovuobjeveného cvičení patří její:

  • cena – na rozdíl od řady dalších cvičení nemusíte za chůzi platit, investovat se ale vyplatí do kvalitních bot a případně také zdravotních vložek, které podpoří klenbu vašich nohou
  • místní a časová dostupnost – chodit můžete kdekoliv, výběr je čistě na vás, můžete si každý den vybrat jinou trasu, v rámci udržení a rozvoje kondice můžete například podle možností chodit pěšky do práce; chodit také můžete kdykoliv, ráno, odpoledne, večer a pokud vám to vyhovuje, tak i v noci
  • účinek na držení těla a jeho celkové zpevnění.

Jak začít s aktivní chůzí

Nejdůležitější je přestat o pravidelném chození přemýšlet a pustit se do něj. Z počátku, v závislosti na vaší současné kondici, váze a také zdravotním stavu, můžete začít s kratšími úseky a postupně je prodlužovat. Uvidíte sami, jak brzy vás začne tato aktivita uspokojovat a jak se vám bude zdát, že je vaše město najednou jakoby menší, protože všude dojdete rychleji než dříve.

Považujeme však za potřebné uvést, že zdravá chůze znamená aktivní chůze, tedy chůze v určitém rovnoměrném tempu, které pro vás představuje nějakou zátěž. Rovněž byste neměli mít zatíženou jen jednu část těla, například taškou. Ideální je jít bez zavazadla, ale pokud je sebou potřebujete, doporučujeme funkční batoh s polstrovanými zády a popruhy a s odvětrávacím systémem.

Chůze je ideální také pro to, abyste časem přešli v běh, který je pro člověka rovněž přirozený a přináší další pozitiva.