tunnel-school

Rekonstrukce odhalila neočekávané tajemství. Dům byl postaven na něčem, co vyrazí dech

Co skladujete ve svém sklepě? Jsou to láhve s vínem? Brambory, okurky, jablka či jiné potraviny? Ano, takové suroviny ve sklepě jsou naprosto běžně vídaným jevem. Jenže někteří ve svém sklepě ukrývají dědictví, které se jen tak nepoštěstí někomu vlastnit. Takový případ existuje i v Turecku, kdy muž ve svém sklepě objevil rovnou celé město. V roce 1963 na takový poklad v Derinkuyu narazil. Do té doby o něm neměl ani tušení.

Zdroj obrázku: awesomeinventions

Zjištění

Psal se rok 1963, když dělníci renovovali starý dům. Zbourali jednu zeď v suterénu a dostali se tak do jiné místnosti. Nastal velký údiv, protože se nejednalo o běžnou místnost, nýbrž o něco, co je velmi zarazilo. Muži objevili starodávné podzemní město. Ode dne objevu bylo vykopáno osm úrovní celého města. V horním patře se nachází obytný prostor. Můžete zde také vidět dokonce vinice, klášter a kostel.

Život pod zemí

Žili zde i domácí mazlíčci. Kvůli nedostatku kyslíku byl vyvinut komplexní ventilační systém, a proto bylo možné i pod zemí přežít, jak jen dlouho bylo třeba. Archeologové odhadli, že v tomto rozsáhlém podzemním městě žilo více než 20 000 lidí. A to se předpokládá, že z celého komplexu byla objevena pouze čtvrtina. 

Zdroj obrázku: awesomeinventions

Turecká Kappadokie

Odhaduje se, že v Kappadokii se nachází více než padesát podzemních měst. Sousední podzemní město Kaymakli je spojeno dlouhým tunelem s nalezeným městem v Derinkuyu. Celý tunel měří osm kilometrů. Takové město nesloužilo lidu na celoživotní obývání. V těchto místech fungovalo převážně jako útočiště pro křesťanské obyvatele, kteří se ukrývali před Osmany. To také vysvětluje těžké dveře vyrobené z kamene. Tvrdí se, že podzemní město v Derinkuyu je staré čtyři tisíce let a postavili jej Chetité. Ovšem jiní archeologové tvrdí, že město bylo postavené již dříve. Pokud máte chuť a zajímají vás tato starodávná podzemní města, určitě se do Derinkuyu vydejte i vy, jsou přístupná široké veřejnosti. Přesné údaje a historie města s největší pravděpodobností nebudou nikdy odhaleny.  

Zdroj: https://www.awesomeinventions.com/ancient-underground-city-of-derinkuyu/