Řeřichu lze za oknem pěstovat po celý rok. Málokterá zelenina nabídne tolik vitaminů
Řeřicha je velmi nedoceněnou rostlinou, která může zlepšit náš zdravotní stav v mnoha ohledech. Rozhodně bychom na ni proto neměli zapomínat, protože jde o skutečný poklad plný vitamínů. Obsahuje velké množství vitamínu C, železa, hořčíku, vápníku, jódu i chromu. Podívejme se, proč byste ji měli začít pěstovat a pravidelně konzumovat.
Zdravotní přínosy, které nelze podceňovat
Řeřicha si získává oblibu hlavně kolem období Velikonoc, ale konzumovat bychom ji měli pravidelně během celého roku. Klíčky jsou obecně drahé, ale řeřichu si můžete velmi snadno vypěstovat doma, ale na to se podíváme za chvilku. Jedná se o vitamínovou bombu, která obsahuje více vitamínu C než citrusy. Těšit se můžete také na vitamín A, B, PP, K a mnoho minerálů.
Řeřichu můžete přidat do polévek, salátů nebo na chléb. Působí jako silný antioxidant, posiluje imunitní systém, chrání před volnými radikály (jako prevence rakoviny) a posiluje cévy. Má dezinfekční, detoxikační a diuretické účinky, takže dobře poslouží i při dietě. Využít ji ale můžete také při léčbě chudokrevnosti, osteoporózy, bronchitidy, revmatismu a mnoha dalších onemocnění.
Domácí pěstování zázračné řeřichy
Semínka řeřichy můžete sehnat ve velkém množství poměrně levně a vypěstovat z nich obrovské množství této rostliny. Je to velmi jednoduché. Klíčení může probíhat ve speciální misce, nebo v nádobě s bavlnou, kterou musíte pořádně namočit. Semínka musíte denně zalévat a nechat je klíčit na slunném místě. Parapet je pro tyto účely nejlepší.
Růst řeřichy trvá 7–10 dní a pěstovat ji můžete nejen na parapetu, ale také na balkoně nebo domácí zahrádce, pokud ji máte k dispozici. Venku ji můžete pěstovat od března (dubna) do září (října) podle venkovních teplot. Na parapetu vám bude růst během celého roku. Pěstování je obecně velmi jednoduché a levné. Kupovat si hotové klíčky se vám pravděpodobně nevyplatí, protože v obchodě jsou velmi drahé.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-watercress