Luxury Gold Diamond Jewelry

Řetízek na kotník: co nám vlastně říká a jak ho nosit správně?

Řetízek na kotník není jen obyčejným šperkem. Jeho oblíbenost roste a s ní i zájem o jeho historii a symboliku. V tomto textu vás provedu cestou času, vysvětlím jeho význam a dám vám rady, jak ho kombinovat s vaším oblečením.

Minulost kotníkových šperků v různých kulturách

Historie náramků kolem kotníku je fascinující. Tyto šperky byly v minulých dobách nejen ozdobou, ale také měly hluboký význam. Odrážely společenský status, duchovní cestu či chránily své nositele. Různé kultury je vykládaly různě, od náboženských rituálů po symboly moci. Z toho je jasně patrné, že rozhodně nejde o módní výstřelek několika posledních let.

Co nám dnes říká náramek na kotníku?

V moderním světě mají řetízky na kotníky mnoho podob. Někteří ho vnímají jako symbol svobody a nezávislosti, jiní zase jako znamení lásky či osobního vyjádření. Záleží také na kultuře, v níž žijete. Faktem ale je, že u nás v České republice je vnímán primárně jako šperk, jako určitá zajímavá a stále netradiční ozdoba těla. Není třeba se obávat, že by o vás takový šperk v dnešní době říkal něco konkrétního, zvláště pak negativního. Je to spíše naopak, takový šperk vám pomůže trochu se odlišit, i podpořit svou krásu.

Jak ho správně kombinovat s oblečením?

Stylový náramek na kotník může doplnit mnoho outfitů. Máte rádi sandály? Skvělá volba! Preferujete tenisky nebo boty s podpatkem? Ani s tím není problém. Ať už se rozhodnete pro eleganci nebo casual styl, náramek na kotník bude vždy tím posledním prvkem, který váš look dokonale doladí. Pokud máte v oblibě další šperky, můžete s náramkem na kotníku kombinovat i náramky na rukou nebo výrazné náušnice. A to třeba s ohledem na design, ale i materiály.

Také nezapomeňte na dodržování naprosto elementárních pravidel nošení. Samozřejmostí by měla být upravená, dokonale hladká noha. Pokud už řetízek přitáhne pozornost, jistě nebudete chtít, aby si dotyčný všiml vašich neupravených nohou. S tím souvisí třeba i ostříhané nehty, nebo upravené paty. Také nezapomeňte na to, nosit řetízek na nohu jenom ve chvíli, kdy nemáte punčochy či ponožky, tedy noste ho vždy jen na holou nohu.

Na jakou nohu?

I když řetízky na nohu mohou mít z hlediska historie různou symboliku, vy se v současné době žádnými extra pravidly trápit nemusíte. Je zcela jedno, zda budete náramek na nohu nosit na pravé, nebo na levé noze. Žádná striktní pravidla pro toto neexistují. Pozor ale na možné předsudky, z minulosti stále vycházející. Třeba takové, že na pravé noze ho nosí výhradně „lehké děvy“. I proto řada žen raději zvolí nohu levou.

Vybíráme: Který náramek je pro vás ten pravý?

Náramky na kotníky jsou k dispozici v různých stylech a materiálech. Zda dáte přednost zlatému, stříbrnému či korálovému provedení? Záleží jen na vás. Hlavně si vyberte takový, který odráží váš osobní styl a ladí s vaším outfitem. Základem správného výběru je pochopitelně také ideální velikost řetízku na nohu. Vybrat ten pravý není nijak složité, stačí si pouze změřit obvod nohy právě v oblasti kotníku, kde jo budete nosit.

Jak se o něj starat?

Každý šperk potřebuje určitou péči, aby zůstal krásný. Jak často a jakým způsobem se o náramek starat, záleží na jeho materiálu. Dodržujte doporučení výrobce a nezapomínejte ho sundat před sportováním či koupáním.

Řetízek na kotník je nejen módní výkřik, ale také šperk s historií a hlubokým významem. Vybírejte s láskou a nosíte s pýchou!