Revmatoidní artritida omezuje běžný život, některé terapie pomohou od bolesti ulevit

Většina lidí, která se léči s revmatoidní artritidou (RA), dlouhodobě užívá léky, ale stále musí zvládat bolesti, které se ozývají, a není to zřídka. Někdo za dlouhá léta vyzkouší několik alternativních terapií, aby se bolest dala zvládnout. Některé jsou velmi účinné, jiné již méně, ale pomohou také. 

Můžete se sami namasírovat nebo si dojít za profesionálem

Terapii spouštěcího bodu se říká také myofasciální uvolňování. Zahrnuje vyvíjení tlaku na oblasti napětí, aby se tlak uvolnil a bolesti se zmírnily. Můžete dokonce absolvovat kurz o různých spouštěcích bodech. K práci se používá kulička spouštěcího bodu, pěnový váleček a akupresurní podložka. Na konci kurzu sami uvidíte, jak je tělo uvolněné. Tento typ terapie uvolňuje svaly a stresová místa, ale může zmírnit bolest a ztuhlost kloubů. 

Masážní terapie není vhodná jen pro relaxaci. Každého baví nechat se hýčkat od profesionálního maséra, který ví, kam sáhnout, aby se nám ulevilo. Může to mít velmi silný účinek také na bolesti. Ti, kteří se na tuto bolest specializují, mají také specifické masérské postupy. 

Za pouhou hodinu vám uleví od bolesti pomocí masáže rukou. Stačí chodit jednou měsíčně a bolesti budou opravdu menší. Je ale těžké najít maséra, který má na seznamu služeb právě tento druh masáže. 

Akupunktura je oblíbeným „lékem“ už od pradávna

Mnoho lidí dostane tip, že mají zkusit akupunkturu, pokud se chtějí zbavit bolestí spojených s RA. Většina z nich bude k této metodě skeptická, ale určitě stojí za to ji vyzkoušet. Můžete vidět znatelné rozdíly v bolesti okolo kolen. Akupunktura ale nemusí zabrat hned, je nutné pravidelné docházení.

Zdroj obrázku: Pixabay

Proti bolesti můžete použít také různé druhy krémů, které jsou na to určené. Některé jsou na bázi éterických olejů (domácí i zakoupené v obchodě). Hodně se používá voltarenový gel, který byl dříve na předpis, ale dnes ho můžete zakoupit volně. Může se použít nejen na bolesti, ale také na otoky kloubů. Je nutné ale používat kvalitní krémy, které obsahující dostatek oleje a CBD. Kvůli případným alergiím nejdříve krémy vyzkoušejte na malém kousku pokožky. 

Fyzioterapii každý nevěří, ale je účinná

Revmatologové často předepisují fyzioterapii. Fyzioterapeuti se zaměřují na diagnostiku svalové slabosti nebo problémů s pohybem. Nemocnému nasadí cvičení v závislosti na schopnostech nemocného, naučí ho správně provádět jednotlivé pohyby, aby byly opravdu účinné. Svaly kolem kloubů se tak posilují a udrží si správnou funkci. 

Užitečná je také ergoterapie. Ergoterapeuti pomohou snížit stres a zranění kloubů a postarají se o preventivní péči v každodenních činnostech. Účinná je rovněž transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS), kdy nízkoenergetické pulzy proudí do bolavých oblastí těla, a mohou tak přinést úlevu. TENS jednotku lze také zakoupit přímo domů a může dlouhodobě přispívat k tlumení bolestí způsobených RA.

Používá se na kolena, lokty, ruce nebo záda. Kromě pravidelné konzultace s revmatology a užívání správných léků vám mohou pomoci právě tyto alternativní metody a terapie. Zlepšují kvalitu života a celkově žití s chronickou bolestí revmatoidní artritidy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Revmatoidní artritida je onemocnění imunitního systému, nikoli kloubů

Touto nemocí trpí asi jedno procento dospělých lidí. Vliv na rozvoj onemocnění má dědičnost, některé studie ji spojují také s kouřením. Nemoc postihuje nejdříve klouby na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky a zvýšenou citlivostí kloubů. Na blížící se revma může upozornit zvýšená teplota, úbytek váhy nebo nechutenství či únava. Kromě kloubů nemoc může zasáhnout oči, ledviny nebo střeva. Jejím následkem někdy bývá upoutání na invalidní vozík. 

Nemoc se nedá vyléčit, ale terapie by se měla nasadit co nejdříve, jinak by mohlo dojít k nezvratnému poškození kloubů. Léčí se biologickou cestou, která blokuje činnost buněk. Léčba je tedy doživotní a je třeba dbát na důslednou rehabilitaci a úpravu životního stylu. 

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648