Capsules Fell Out Glass Container

Rezistence na antibiotika je nebezpečná a vzniká velmi snadno. Při konzumaci léků je namístě opatrnost

Jakmile se vydáte k lékaři s nachlazením, většina z nich vám okamžitě předepíše antibiotika. Rezistence na antibiotika je ovšem velkým problémem, který se stává nebezpečnou realitou. Podle odhadů WHO může mít do roku 2050 na svědomí až 10 milionů úmrtí ročně. Jak je to možné? Bohužel se o tom mluví málo, ale nadužívání těchto léků může vést k vážným zdravotním problémům. Co dalšího byste měli o této problematice vědět?

Příčiny

Vynález antibiotik změnil svět. O tom není pochyb. Můžeme díky nim úspěšně léčit nemoci, na které se dříve umíralo. Bohužel používání těchto léků s sebou nese i určitá rizika. Z tohoto důvodu Evropská komise na žádost Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí ustanovila Evropský den povědomí o antibiotikách, který připadá na 18. listopadu. Součástí povědomí je také rezistence, která může snížit účinnost léčby. V zemích s moderním lékařstvím jde o stále častější problém.

Zdroj obrázku: Freepik

Problémy jsou celkem tři: nadměrné užívání, předepisování bez řádné diagnózy a nesprávný příjem léků. Nadměrné užívání je jednou z příčin rezistence, protože je lékaři jednoduše příliš předepisují. S tím souvisí další problém, protože zejména na ambulanci je předepíšou prakticky každému pacientovi, který tam přijde s rýmou a kašlem. Poslední potíží je, že mnoho lidí nebere antibiotika správně a nedobírá je do konce. Tím ovšem vznikají bakterie, které jsou odolné vůči látkám obsažených v antibiotikách. Takže si tím můžete jedině ublížit.

Můžete s rezistencí něco udělat?

Bohužel jedinou šancí, jak proti tomuto stavu bojovat, je prevence. Rezistence na antibiotika je nevratná a v případě, že se do tohoto stavu dostanete, už s tím nic neuděláte a vaše zdraví bude vážně ohroženo. Každá bakterie a vir pro vás budou mnohem vážnější a nebezpečnější, protože proti nim nebudete mít léčbu. Pamatujte na to, až vám bude lékař opět předepisovat antibiotika při obyčejném nachlazení.

Zdroj: https://www.insider.com/what-is-antibiotic-resistance